Umieszczony przez 10:21 Duchowość monastyczna

Kim jesteśmy? O co chodzi w życiu? / Konferencja 2

Zarówno bowiem dobro, jakie robimy, jak i grzech może stać się podstawą do upadku lub wzrostu. Jeżeli zgrzeszyliśmy, to ten grzech staje się w sumieniu raną, na którą musimy zareagować.

Zazwyczaj w zatroskaniu o nasze życie duchowe koncentrujemy się na moralnej wartości naszych czynów, bojąc się grzechu. Jednak gdy chodzi o grzech moralny, to sprawa jest stosunkowo łatwa do uchwycenia, gdyż wskazuje go nam przykazanie, norma moralna… Zresztą grzesząc, zazwyczaj mamy tego świadomość: doświadczyliśmy pokusy i poszliśmy za jej głosem. Może to być kradzież, kłamstwo, obmowa, złe potraktowanie kogoś itp. Grzech ewidentny stosunkowo łatwo pokonać, gdy tylko uznajemy jego oczywistą prawdę. Jeżeli ktoś „idzie w zaparte”, to mamy już do czynienia z postawą patologiczną. Uznając swój grzech, stosunkowo łatwo się od niego odciąć.

Natomiast o wiele ważniejsze od samego grzechu lub jego uniknięcia jest to, co robimy z tym, co zrobiliśmy albo co nas spotkało. Zarówno bowiem dobro, jakie robimy, jak i grzech może stać się podstawą do upadku lub wzrostu. Jeżeli zgrzeszyliśmy, to ten grzech staje się w sumieniu raną, na którą musimy zareagować. Możemy się tłumaczyć, usprawiedliwiać, co nas jeszcze bardziej pogrąża i przy powtarzaniu grzechu prowadzi do stanu uzależnienia, nałogu, czyli swoistego piekła już tu na ziemi. Jednak grzech może obudzić nasze sumienie, stać się dla nas wstrząsem odsłaniającym głębszy problem oszukiwania siebie i poprzez ten szok stać się momentem otrzeźwienia, stanięcia w prawdzie, wyznania zła i zdecydowania się na życie w prawdzie, na otwarcie się na własne sumienie… / Fragment książki Jesteśmy ludźmi i nie wiemy kim jesteśmy /

Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Obecnie pełni funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta.


Fot. Stanisław Matusik

(Visited 195 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij