Umieszczony przez 12:49 Duchowość monastyczna

Kim jesteśmy? O co chodzi w życiu? / Konferencja 4

Patrząc z perspektywy moralnej, naprawdę jesteśmy odpowiedzialni za decyzje, które podejmujemy w pełni świadomie i w wolności. Jak więc można rozstrzygać o tym, co najważniejsze w naszym życiu w obszarze poza zasięgiem naszego rozumu?!

Może nas dziwić, że serce, nieuchwytne dla naszego rozumu, misteryjne centrum nas samych, jest miejscem najważniejszych decyzji, które rozstrzygają o życiu lub śmierci. Patrząc z perspektywy moralnej, naprawdę jesteśmy odpowiedzialni za decyzje, które podejmujemy w pełni świadomie i w wolności. Jak więc można rozstrzygać o tym, co najważniejsze w naszym życiu w obszarze poza zasięgiem naszego rozumu?!

Owe decyzje podejmowane „w głębi naszych wewnętrznych dążeń” są wyborami o charakterze egzystencjalnym, a nie jedynie racjonalnym. Niestety w naszej obecnej kulturze rozum kojarzymy z głową i czystym ratio, intelektualną aktywnością, oderwaną od serca. Natomiast wybory podejmuje się w wymiarze egzystencjalnym, czyli całym sobą. Podobnie jest w przypadku wyboru partnera życiowego. Ratio jest niewątpliwie ważnym czynnikiem, jednak zasadniczo decyzja wejścia w związek małżeński dotyczy życia i zaangażowania całej naszej osobowości, a nie tylko rozumu. Chodzi wówczas o wybór osoby i więzi z nią, a nie wybór racjonalności, czyli tak czy inaczej rozumianej opłacalności określonej relacji. Dlatego decyzja rozgrywa się na poziomie serca a nie tylko głowy / Fragment książki Jesteśmy ludźmi i nie wiemy kim jesteśmy /

Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Obecnie pełni funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta.


Fot. Stanisław Matusik

(Visited 497 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij