Umieszczony przez 10:13 Duchowość monastyczna, Historia

Duchowość, historia i tradycja monastyczna

Czy Boga możemy spotkać kiedy indziej niż dzisiaj? Pytanie jest oczywiście prowokacją. Jak się domyślamy, odpowiedź powinna brzmieć: „Nie, nie można”. Choć taka odpowiedź wydaje się być poprawnym rozwiązaniem kwestii, zgodnym z duchem Reguły, to jest ona niepełna, ponieważ św. Benedykt zdaje się stawiać przed nami dużo ambitniejsze zadanie.

Czy Boga możemy spotkać kiedy indziej niż dzisiaj? Pytanie jest oczywiście prowokacją. Jak się domyślamy, odpowiedź powinna brzmieć: „Nie, nie można”. Choć taka odpowiedź wydaje się być poprawnym rozwiązaniem kwestii, zgodnym z duchem Reguły, to jest ona niepełna, ponieważ św. Benedykt zdaje się stawiać przed nami dużo ambitniejsze zadanie.

Muszę powiedzieć kilka słów wyjaśnienia na temat tego, dlaczego tak niepokoi mnie zatrzymanie się wyłącznie na „dzisiaj”. Nie chodzi tylko o to, że gdy św. Benedykt mówi o mnichach mu współczesnych, to, chociaż nie jest nimi zachwycony, spokojnie godzi się z faktami (tak mamy chociażby w przypadku wskazówek o piciu wina, RB 49,6). O wiele większym problemem są dwie inne kwestie.

Po pierwsze, chrześcijanin ma być człowiekiem eschatologii, czyli wyczekującym nadejścia Pana, siłą rzeczy zatem musi pamiętać o śmierci i nadchodzącym sądzie. Żyjemy nadzieją. Czekamy.

Po drugie, jak wiemy z doświadczenia, człowiek często jest paraliżowany przez własną nieuporządkowaną przeszłość i niepewną przyszłość. Nikt z nas nie żyje jedynie teraz; mentalnie i fizycznie jesteśmy warunkowani przez to, co było – wspomnienia, czyny, decyzje podjęte i zaniechane itd. – oraz to, co będzie – nadzieje, lęki, wyzwania czasu, który nadchodzi. Kluczowe pytanie zatem dotyczy tego, jak dzisiaj uporządkować nasze wczoraj i nasz stosunek do jutra. Posłuchajmy, co mówi nam na ten temat Reguła / Fragment książki Cywilizacja psałterza. Studia nad Regułą św. Benedykta

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Redaktor naczelny projektu „Filokalia”.


Na zdjęciu: fragment obrazu z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu “Rozmowa św. Benedykta ze św. Scholastyką” / Andrea Sabattini, XVI w.

(Visited 337 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij