Umieszczony przez 10:14 Ojcowie pustyni

Abba Ammun

Odwiedził on abba Pojmena i powiedział: „Jeżeli idę do celi bliźniego albo on do mnie przychodzi w jakiejkolwiek sprawie, staramy się nie rozmawiać ze sobą, żeby się nie wplotły jakieś niepotrzebne tematy”.

Opowiadano o abba Ammunie, że miarka jęczmienia wystarczała mu na dwa miesiące. Odwiedził on abba Pojmena i powiedział: „Jeżeli idę do celi bliźniego albo on do mnie przychodzi w jakiejkolwiek sprawie, staramy się nie rozmawiać ze sobą, żeby się nie wplotły jakieś niepotrzebne tematy”. Starzec mu odrzekł: „Słusznie czynisz, bo młodość potrzebuje straży”. Abba Ammun zapytał: „A starcy jak postępowali?” Odrzekł abba Pojmen: „Starcy byli już doskonali i nie mieli w sobie nic światowego ani nic niepotrzebnego nie mówili”. On na to: „A jeżeli zajdzie konieczność rozmawiać z bliźnim, to czy mam mówić o Piśmie Świętym, czy o naukach starców?” Odrzekł mu starzec: „Jeżeli nie możesz milczeć, to raczej mów o słowach starców, a nie o Piśmie: niemałe w tym bowiem niebezpieczeństwo” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 332 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij