Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski
Ap 11,19a; 12,1.3–6a.10ab; Kol 1,12–16; J 19,25–27
Jesteśmy w centrum okresu wielkanocnego, a Ewangelia dzisiaj znowu prowadzi nas pod krzyż. Warto udawać się tam często, nie tylko w Wielki Piątek, i uważnie studiować miłość Boga do każdego człowieka… Skupiamy wzrok na Maryi i Jezusie w ich ostatniej niemej rozmowie za ziemskiego życia Zbawiciela. Syn okazuje troskę nie tylko o Matkę, ale również o umiłowanego ucznia, św. Jana. Skoro wytrwał przy Zbawicielu aż do końca, otrzymuje szczególny znak Jego miłości, skoro bowiem Maryja zostaje nazwana Matką Jana, zatem staje się on bratem Jezusa. Znak bliskości – spoczywanie na sercu Pana podczas Ostatniej Wieczerzy – znajduje tutaj szczególne dopełnienie. Stańmy i my pod krzyżem jak Jan; możemy to uczynić, gorliwie uczestnicząc w Mszy bądź cierpliwie kochając, zachowując przykazania, podejmując pracę na rzecz słabszych, trudnych bliźnich. Bądźmy braćmi Jezusa!
Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: Krzyż z opactwa tynieckiego, wykonany przez prof. Jerzego Nowosielskiego. W tle fragment polichromii, która przedstawia Matkę Bożą Orantkę. Autor polichromii: Michał Szwarc.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!