3 Odrzuciłeś nas, o Boże, rozgromiłeś nas,
rozgniewałeś się, lecz powróć do nas!
4 Wstrząsnąłeś i rozdarłeś ziemię,
ulecz jej rozdarcia, albowiem się chwieje.
5 Kazałeś ludowi swemu zaznać twardego losu,
napoiłeś, nas winem oszałamiającym.
6 Postawiłeś znak dla tych, co boją się Ciebie,
by uciekali przed łukiem.
7 Aby ocaleli, których Ty miłujesz,
wspomóż Twą prawicą i wysłuchaj nas!
8 Bóg przemówił w swojej świątyni:
«Będę się radował i podzielę Sychem,
a dolinę Sukkot wymierzę.
9 Do Mnie należy Gilead, do Mnie Manasses,
Efraim jest szyszakiem na mojej głowie,
Juda moim berłem,
10 Moab jest dla Mnie misą do mycia,
na Edom but mój rzucę,
nad Filisteą będę triumfował».
11 Któż mnie wprowadzi do miasta warownego?
Kto aż do Edomu mnie doprowadzi?
12 Czyż nie Ty, Boże, który nas odrzuciłeś
i [już] nie wychodzisz, Boże, z naszymi wojskami?
13 Przyjdź nam z pomocą przeciw nieprzyjacielowi,
bo ludzkie ocalenie jest zawodne.
14 W Bogu dokonamy czynów pełnych mocy
i On podepcze naszych nieprzyjaciół / Psalm 60[59] /
O Boże! Ty nas odrzuciłeś, zmiażdżyłeś nas w gniewie Twoim, ale zlitowałeś się nad nami.
Odrzuciłeś nas od Oblicza Twego, bo zasłużyliśmy na odrzucenie od Ciebie, Boże, ale jakże możemy żyć bez Twego Oblicza? Któż zna potęgę Twego gniewu? Któż jej się oprze? Trzeba raczej z pokorą dać się odrzucić i zmiażdżyć, aby znaleźć to cudowne zmiłowanie Twoje, tę niewypowiedzianą litość, która jest największą pociechą każdego człowieka: iratus es, et misertus es nobis – rozgniewałeś się i zmiłowałeś się nad nami.
Wstrząsnąłeś ziemią i do głębi ją zaniepokoiłeś. Nie może się uspokoić bez Ciebie. Nic jej nie pomoże twierdzić, że nie istniejesz. To Ty nią wstrząsnąłeś i tego niepokoju nikt prócz Ciebie uleczyć nie zdoła. O ulecz Ty rany jej, ulecz sam Twe stworzenie, które drży!
Bo okazałeś ludowi Twemu twardość losu, napoiłeś nas winem konfuzji i zawstydzenia, winem bólu i skruszenia serca.
A tym, którzy się Ciebie boją, dałeś znak do ucieczki przed strzałami wroga, aby ci, których kochasz, zostali wyzwoleni. O Panie, niechaj Twoja prawica będzie mi ratunkiem – wysłuchaj mnie!
Oto Bóg przemówił w swej Świątyni …
Upokorzyłeś mnie do dna, ale podniosłeś, odsunąłeś mnie od Siebie, ale nie na długo. Odsunąłeś, by znowu przyciągnąć, pogrążyłeś, by ostatecznie dać zwycięstwo. Aż do Edomu dojdzie moja stopa, cudzoziemcy będą mi poddani. Już nie będą nade mną panować obcy. Już nie będę niewolnikiem obcych, nie będę już więcej im służył. Któż wyda w ręce moje warownie Edomu? Czyż nie Ty, Ty, który nas odepchnąłeś?! Czyż więc wreszcie teraz nie pójdziesz, Panie, na czele naszych hufców? O, udziel nam pomocy w ucisku. Ty – bo pomoc ludzka na nic się nie zda! Boga uczynimy naszą jedyną siłą, a On wniwecz obróci tych, co nas prześladują.
Odrzuceni od Oblicza Bożego, zmiażdżeni przez Jego świętość, upokarzamy się pod Jego gniewem, a On się lituje nad nami. On wstrząsa człowiekiem i wprowadza w niepokój nieuleczalny, aby sam uleczyć drżącego. Daje ludowi swemu poznać twardość życia, wstyd i konfuzję aż do upojenia. On upokarza i On podnosi, pogrąża, aby ostatecznie dać zwycięstwo. Pełność zwycięstwa, wolność, królowanie, zdobycie pod wodzą Boga warowni Edomu. Bóg jedyną naszą siłą. Całkowite rozgromienie nieprzyjaciół.
Fragment książki Medytacje nad Psalmami
Piotr Rostworowski OSB/EC – benedyktyn, pierwszy polski przeor odnowionego w 1939 roku klasztoru w Tyńcu. Więzień za czasów PRL-u. Kameduła – przeor eremów w Polsce, Włoszech i Kolumbii. W ostatnim okresie życia rekluz oddany całkowitej samotności przed Bogiem. Zmarł w 1999 roku i został pochowany w eremie kamedulskim we Frascati koło Rzymu. Był zawsze bliski mojemu sercu – napisał po Jego śmierci Ojciec Święty Jan Paweł II. Autor licznych publikacji z dziedziny duchowości i życia wewnętrznego.
Fot. Christoph Birkner / Archiwum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!