Umieszczony przez 16:29 Liturgia

Dar dla Boga

Co o osobach, które złożyły śluby zakonne, sądzimy na co dzień? Może, że są święte. Cóż, czasami tak się zdarza, ale zakonnicy i zakonnice są osobami grzesznymi jak my wszyscy. Może, że potrafią się modlić. Życie pokazuje, że z tą naszą modlitwą często nam pod górkę, ciągle się jej uczymy i nauczyć nie możemy.

IV Niedziela zwykła
Pwt 18,15–20; 1 Kor 7,32–35; Mk 1,21–28

Świętujemy Ofiarowanie Pańskie, dzień, w którym osoby konsekrowane obchodzą swoje święto. Co o osobach, które złożyły śluby zakonne, sądzimy na co dzień?

Może, że są święte. Cóż, czasami tak się zdarza, ale zakonnicy i zakonnice są osobami grzesznymi jak my wszyscy. Może, że potrafią się modlić. Życie pokazuje, że z tą naszą modlitwą często nam pod górkę, ciągle się jej uczymy i nauczyć nie możemy. Może, że są domownikami Pana Boga. Tak jest, ale ciągle jest to przedmiotem naszej wiary.

Kim zatem są osoby konsekrowane?

Są przede wszystkim ludźmi, którzy swoim sposobem życia pokazują nadzieję na życie wieczne, z Bogiem, w niebie. Paweł mówi dziś o pięknym darze życia bezżennego. Ci, którzy decydują się na tę drogę, jak gdyby mówili – krzyczeli! – do całego świata: „Słuchajcie, jest życie po śmierci, Bóg przygotował nam dom i aby tam dojść, już teraz zaczynam biec przed wami. Aby wam pokazać, że warto dla Boga zaryzykować wszystko, abyście nie ustali w drodze do Boga”. Tacy szaleńcy mimo tego, że czasem grzeszą, czasem nie umieją się modlić albo mają różne kryzysy, przez znak życia w czystości i tak nam wszystkim przypominają: Bóg jest. I na nas czeka.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 448 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij