Umieszczony przez 10:14 Duchowość monastyczna

Droga ku cnotliwemu życiu i zjednoczeniu z Bogiem

Nasze życie duchowe to nieustanna podróż, w której jesteśmy wezwani do refleksji nad naszymi intencjami, działaniami i relacją z Bogiem. Jak wskazują przewodnicy duchowi i święci, nasze postępowanie powinno być nie dla ludzkiej chwały, lecz dla zbawienia duszy i zjednoczenia się z Bożą wolą.

Uprawiajmy właściwy i miły Bogu sposób postępowania nie dla ludzkiej chwały, lecz wybierzmy cnotliwe życie dla zbawienia duszy. Albowiem śmierć każdego dnia jest przed naszymi oczami, a sprawy ludzkie są niejasne.

— Pseudo-Antoni Wielki, fragment publikacji Filokalia, tom 1


Podczas przyjmowania Komunii Świętej powinno być w nas pragnienie oddania się Bogu, aby mógł całkowicie nas posiąść i uczynić w nas wszystko, co zechce. Następnie zatraćmy się w Nim zupełnie, zgadzając się i przyzwalając na to, co z nami uczyni, w czasie i w wieczności / Z pism duchowych (M.E., s. 97)

— Katarzyna Mechtylda de Bar, fragment publikacji Eucharystia, moja miłość


Wielkim i powszechnym błędem jest uważać wszystko, co w nas powstaje, za naszą osobistą własność, której trzeba bronić jak samego siebie. Wszystko, co grzeszne, jest tym, co ku nam przyszło, dlatego też powinno się to zawsze oddzielać od nas, inaczej będziemy mieli zdrajcę wewnątrz nas.

— Św. Teofan Rekluz, fragment publikacji Droga do zbawienia


Sumienie to filtr, który musimy w sobie kształtować zgodnie z nauką Bożą. W tej pracy grożą nam dwa niebezpieczeństwa. Pierwszym jest uzależnienie się od czyjejś woli w taki sposób, że robi się z tego kompletna bierność bez żadnych filtrów. To się może człowiekowi wydać najprostsze, bo najmniej grozi zewnętrznym konfliktem; ale nie muszę nikomu tłumaczyć, do jak zgubnych skutków prowadzi. Drugim, a przeciwnym, niebezpieczeństwem jest nasza miłość własna, która lubi dowodzić, że cokolwiek nam się nie podoba, albo jest dla nas niewygodne, to już na pewno grzeszne. W takim wypadku zamiast filtrów Bożych stosujemy własne, pokrzywione; i to prowadzi prosto do przecedzania komara, a połykania wielbłąda, jak to nasz Pan obrazowo ukazał (por. Mt 23,24).

— Małgorzata Borkowska OSB, fragment publikacji Amen. Rekolekcje


Kiedy kieruję mój umysł ku Bogu, modlę się w ten sposób: „Panie, Boże mój, wielbię Cię, wyznaję Cię, dzięki Ci składam, wzywam Cię, oczekuję Cię, pragnę Cię”. Lecz przede wszystkim następuje wyznanie: uznanie mojej nędzy i niegodności. To jest siedem głosów albo siedem słów, w których czasem starałem się zamykać niezliczoną liczbę różnych metod i form modlitwy.

— Bł. Paweł Giustiniani, fragment publikacji Pisma, tom 2

(Visited 264 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij