Umieszczony przez 11:32 Duchowość monastyczna

Droga ku wewnętrznej wolności

Duchowe pisma niosą cenne wskazówki, jak kochać i doceniać to, co mamy, jak w pełni oddać się Chrystusowi, jak pielęgnować czujność i rozwagę, jak unikać duchowych skrótów oraz jak pozwolić Duchowi Świętemu prowadzić nas ku nieskończonym bogactwom.

Dla tego, kto znalazł się w jakimś położeniu wbrew własnej chęci i woli, jest to więzienie i kara. Kochaj zatem to, co masz, aby nie okazało się, że będąc niewdzięcznym, niepostrzeżenie karzesz samego siebie. Wiedzie ku temu jedna droga: wzgarda życiowymi sprawami.

— Pseudo-Antoni Wielki, fragment publikacji Filokalia, tom 1


Czy Jezus Chrystus może dać nam coś więcej nad siebie samego? A ponieważ w Komunii Świętej daje się nam cały, daje wszystko to, czym jest i wszystko, co ma w sobie wielkiego i świętego: cnoty, zasługi i godne uwielbienia doskonałości; czego chcecie więcej? / Z kapituły, sierpień 1694 r. (M.E., s. 111)

— Katarzyna Mechtylda de Bar, fragment publikacji Eucharystia, moja miłość


Rycerz Chrystusowy powinien mianowicie mieć stale przy sobie dwóch bacznych stróżów: czujność i rzetelną rozwagę. Pierwszy spogląda do wewnątrz, ostatni na zewnątrz; jeden obserwuje poruszenia, które wychodzą z samego serca, a drugi przewiduje z góry poruszenia, które mogą powstać pod wpływem bodźców zewnętrznych.

— Św. Teofan Rekluz, fragment publikacji Droga do zbawienia


Gdzie byłoby w nas serce syna, gdybyśmy jak jeden z synów w przypowieści woleli leżeć cały dzień pod jakimś krzakiem, zamiast pracować w winnicy na prośbę Ojca (por. Mt 21,28-31)? Nie wolno nam chodzić na skróty, na „a może się uda”, na „jakoś to będzie”. Nie tędy prowadzi nas Serce Syna, a my przecież odpowiadamy AMEN na Jego prowadzenie.

— Małgorzata Borkowska OSB, fragment publikacji Amen. Rekolekcje


Nie wydaje mi się czymś dobrym staranie się o to, by zmuszać i ograniczać duszę (która może się wznosić do Boga na niezliczoną ilość sposobów) do jednej lub kilku ograniczonych form i by chcieć, z naszej inicjatywy, regulować określonymi formami i sposobami to, co powinno być regulowane wyłącznie przez Ducha Świętego, i chcieć mierzyć małą i ograniczoną miarą naszej pojętności obfitość i nadmiar bogactw Ducha.

— Bł. Paweł Giustiniani, fragment publikacji Pisma, tom 2

(Visited 511 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij