Dla tego, kto znalazł się w jakimś położeniu wbrew własnej chęci i woli, jest to więzienie i kara. Kochaj zatem to, co masz, aby nie okazało się, że będąc niewdzięcznym, niepostrzeżenie karzesz samego siebie. Wiedzie ku temu jedna droga: wzgarda życiowymi sprawami.
— Pseudo-Antoni Wielki, fragment publikacji Filokalia, tom 1
Czy Jezus Chrystus może dać nam coś więcej nad siebie samego? A ponieważ w Komunii Świętej daje się nam cały, daje wszystko to, czym jest i wszystko, co ma w sobie wielkiego i świętego: cnoty, zasługi i godne uwielbienia doskonałości; czego chcecie więcej? / Z kapituły, sierpień 1694 r. (M.E., s. 111)
— Katarzyna Mechtylda de Bar, fragment publikacji Eucharystia, moja miłość
Rycerz Chrystusowy powinien mianowicie mieć stale przy sobie dwóch bacznych stróżów: czujność i rzetelną rozwagę. Pierwszy spogląda do wewnątrz, ostatni na zewnątrz; jeden obserwuje poruszenia, które wychodzą z samego serca, a drugi przewiduje z góry poruszenia, które mogą powstać pod wpływem bodźców zewnętrznych.
— Św. Teofan Rekluz, fragment publikacji Droga do zbawienia
Gdzie byłoby w nas serce syna, gdybyśmy jak jeden z synów w przypowieści woleli leżeć cały dzień pod jakimś krzakiem, zamiast pracować w winnicy na prośbę Ojca (por. Mt 21,28-31)? Nie wolno nam chodzić na skróty, na „a może się uda”, na „jakoś to będzie”. Nie tędy prowadzi nas Serce Syna, a my przecież odpowiadamy AMEN na Jego prowadzenie.
— Małgorzata Borkowska OSB, fragment publikacji Amen. Rekolekcje
Nie wydaje mi się czymś dobrym staranie się o to, by zmuszać i ograniczać duszę (która może się wznosić do Boga na niezliczoną ilość sposobów) do jednej lub kilku ograniczonych form i by chcieć, z naszej inicjatywy, regulować określonymi formami i sposobami to, co powinno być regulowane wyłącznie przez Ducha Świętego, i chcieć mierzyć małą i ograniczoną miarą naszej pojętności obfitość i nadmiar bogactw Ducha.
— Bł. Paweł Giustiniani, fragment publikacji Pisma, tom 2
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!