O moje Siostry, przez profesję jesteście własnością Boga. Czy kiedykolwiek dobrze to przemyślałyście? Czy wierzymy w to? Czy jesteśmy o tym przekonane? Czy nasze serca są przeniknięte tą prawdą, że jesteśmy całe oddane Bogu? I czy pozostajemy w Nim? Wiecie dobrze, że nie należymy już do siebie, lecz jesteśmy Jego własnością, najpierw przez fakt stworzenia, jeszcze bardziej przez chrzest, a podwójnie przez profesję monastyczną, która wiąże nas z Bogiem i poświęca nas Bogu. Nie należąc już do siebie samych, nie powinnyśmy dysponować sobą ani przywłaszczać sobie siebie. Trzeba, żebyśmy wszystko, czym jesteśmy, umieściły w Bogu i trwały w Nim / Z konferencji, 1687 r. (E.S.B., s. 151)
Nasze zadania jako chrześcijanek są bardzo wielkie i zobowiązują nas do świętego życia. Uroczyste śluby przez nas złożone zawierają się całe w przyrzeczeniach chrztu świętego, bo, moje Siostry, ślubować, że się pójdzie za Jezusem Chrystusem, to więcej niż ubóstwo, niż czystość i posłuszeństwo, gdyż znaczy to: żyć jak Jezus Chrystus / Z „kapituły pokoju” w ostatni dzień roku 1672 (E.S.B., s. 149–150)
Fragment książki Eucharystia, moja miłość
Nagranie powstało z inicjatywy Sióstr Benedyktynek Sakramentek z Warszawy. Czytają: Szymon Hiżycki OSB, opat tyniecki; Dominika OSBap, sakramentka warszawska; Joanna, oblatka OSBap; Katarzyna, oblatka OSBap.
Katarzyna Mechtylda de Bar (1614–1698), mniszka benedyktynka, założycielka Instytutu Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu (w Polsce zwanych sakramentkami). Jedna z ważnych postaci francuskiego „złotego wieku”. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.
Fot. Borys Kotowski OSB
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!