Na pewno w naszej wczesnej młodości bawiliśmy się w duchy, lubiliśmy straszyć innych i słuchać „strasznych opowiadań”. Była to dziecinada, która zwykle nikomu nie przynosiła szkody. Ale z Halloween jest inaczej. Wystarczy poszukać w Internecie, żeby się dowiedzieć, że początki tego obyczaju łącza się z kultem szatana i z rozmaitymi zabobonnymi praktykami. A na to człowiek wierzący zgodzić się nie może.
Sens listopadowych Świąt jest jasny. 1 listopada czcimy w jednej uroczystości wszystkich ludzi, którzy wiernie wypełnili zadanie zlecone im przez Boga i cieszą się dzisiaj wieczną chwałą nieba. Oni są naszymi orędownikami u Boga i na pewno nie należą do tych, którzy by straszyli ludzi. Tutaj małe zadanie: a ilu Świętych potrafilibyśmy wyliczyć z pamięci? Należą do nich także święci niekanonizowani, o których mężnej postawie w życiu doczesnym wie tylko Pan Bóg. A 2 listopada polecamy Bogu dusze tych, którzy może jeszcze muszą odpokutować za swoje grzechy, gdyż nie uczynili tego za życia. Oni potrzebują naszej pomocy, więc ofiarujemy w ich intencji Msze święte, prosimy, by ich wspominano w wypominkach, podejmujemy też umartwienia i ofiary, by w duchu solidarnego świętych obcowania pomóc im jak najszybciej znaleźć się przy umiłowanym i kochającym Bogu.
Obchodzimy więc święta, którym nie jest obcy smutek i żal po tych, którzy z tej ziemi odeszli, ale i radość, że tylu ludzi się zbawiło. Rzesza wielka, której nikt nie mógł policzyć, jak mówi Księga Objawienia. I dlatego zamiast podejrzanej zabawy w duchy lepiej urządzić „Korowód Świętych”, w którym przypominamy wspaniałe postacie z dziejów Kościoła, poznajemy je i próbujemy iść w ich ślady. W wielu parafiach w Polsce to się przyjęło, podobnie, jak pochód Trzech Króli. Pożytek z tego wielki – lepsza znajomość historii Kościoła Katolickiego i okazja do zastanowienia się nad słowami: „Taki duży, taki mały – może świętym być!” A ja?
Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 2
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. Robert Krawczyk
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!