Wiosna, lato, jesień, zima to są czasy, które są najbardziej i odczuwane przez człowieka. Rok ze swoimi zmianami wyznacza każdemu z nas okres jego życia: dwa lata, trzy, pięć, dziewięćdziesiąt. A poza tym przeżywamy bardzo wiele mniejszych zmian. Dzieciństwo i młodość, stan wolny i założenie rodziny, praca i emerytura, pełnia zdrowia i choroba. W tej chwili do zmian dołączył się zupełnie nieoczekiwanie koronawirus, który zupełnie zmienił życie poszczególnych ludzi, społeczeństw i całego świata.
Powstaje pytanie: A co jest stałe? Odpowiedź może trochę dziwna: stałym jest najpierw moje ja, wiem że to jest małe dziecko, chłopak, dziewczyna, mąż, żona, dziadek, babka to jest wciąż ten sam człowiek. I teraz jako wierzący ludzie zastanawiamy się nad tym w czym tę stałość umocować. I oczywiście mocujemy ją w Bogu, który powiedział: „Jam jest”. Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki. I nasze „jestem” o tyle ma sens o ile jest uczestniczeniem w istnieniu nieskończonego Boga i stąd czerpiemy naszą moc wśród największych zmienności. Słowo Pana trwa na wieki.
W świętym czasie paschalnym od Chrystusa, który trwa życzymy nieustającego błogosławieństwa. Wesołego Alleluja! Wciąż ze szpitala proszę Was o modlitwę zwłaszcza podczas Eucharystii, której jestem pozbawiony za wyjątkiem Komunii Świętej. Szczęść Boże!
Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. Robert Krawczyk
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!