Siostra Małgorzata Borkowska OSB w książce Białe i bure. Historia życia monastycznego w dużym skrócie wspomina o. Piotra Rostworowskiego OSB/EC: Wstąpił do benedyktynów w Saint-Andre; w roku 1938 został posłany z ojcem Karolem Van Oost do Polski, i po wojnie był przez jakiś czas przeorem w Tyńcu po o. Karolu. Dostał się do więzienia za to, że usiłował pomóc dwóm Czeszkom w wydostaniu się z Polski przez zieloną granicę, a to dla zjednoczenia ich rodziny. Kiedy po odsiedzeniu kary wrócił do Tyńca, kameduli zwrócili się do niego o pomoc w odrodzeniu eremu na Bielanach. Został więc tam przeorem i po jakimś czasie złożył profesję jako kameduła. Zarządzał dwoma polskimi eremami, później został wezwany do Włoch, jeszcze później wysłany do Ameryki Łacińskiej, gdzie zakładał nowy erem… Krótko przed śmiercią wrócił do Włoch i rozpoczął życie rekluza, ale już mu na to nie wystarczyło zdrowia. Człowiek głębokiej modlitwy i wielkiego serca, jeden z tych, którym zewnętrzne obowiązki nie przerywają zjednoczenia z Bogiem.
Z kolei we wstępie do publikacji Listy do karmelitanki czytamy: W posłudze kapłańskiej i życiu mniszym ojca Piotra Rostworowskiego indywidualne kierownictwo duchowe zajmowało bardzo ważne miejsce. Możemy nawet stwierdzić – ze względu na samą skalę tej posługi – że było czymś donioślejszym niż jego działalność konferencyjno-rekolekcyjna, pisarska czy kaznodziejska. Jeśli wziąć pod uwagę, że jako mnich napisał prawie trzydzieści tysięcy listów (zachowały się jego dzienniki korespondencyjne), z których ponad połowa dotyczy spraw duchowych – możemy sobie wyobrazić rozmiar tego zjawiska. A przecież listy to tylko okruchy treści przekazywanych najczęściej w rozmowach indywidualnych. Z kierownictwa duchowego ojca Piotra korzystała ogromna liczba osób świeckich i duchownych, niejednokrotnie nie tylko okazjonalnie, ale przez długi czas, często przez całe życie.
Codzienny newsletter z myślami o. Piotra Rostworowskiego OSB/EC
30 kwietnia 2024 roku mija 25 lat od śmierci o. Piotra Rostworowskiego, benedyktyna, kameduły i cenionego rekolekcjonisty. Z tej okazji pragniemy przybliżyć wszystkim jego myśl i duchowość.
Przygotowaliśmy specjalny newsletter, w którym każdego dnia od 15 do 30 kwietnia będziemy dzielić się wybranymi myślami o. Rostworowskiego. Będzie to okazja do refleksji i zgłębienia duchowości benedyktyńskiej.
Aby otrzymywać codzienny newsletter z myślami o. Piotra, zapisz się na dedykowanej podstronie. Zapisy trwają do 14 kwietnia.
Od 15 kwietnia rozpoczniemy wysyłkę myśli o. Piotra Rostworowskiego OSB/EC, która zakończy się 30 kwietnia. Następnego dnia, czyli 1 maja, każdy zapisany czytelnik otrzyma prezent.
Fot. Archiwum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!