Umieszczony przez 10:04 Liturgia

Jeśli chcesz prosić dla innych, targuj się z Bogiem

Jeśli chcesz prosić dla innych, targuj się z Bogiem. „Czy zamierzasz, Boże, wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Miej wzgląd na kilku sprawiedliwych”. Doprowadź dialog z Bogiem do końca, do skutku. On jest dobrym Ojcem, chce dawać dobre dary swoim dzieciom.

XVII Niedziela Zwykła
Rdz 18,20–32; Kol 2,12–14; Łk 11,1–13

Targuj się z Bogiem. Bóg ocalił Lota nie tyle ze względu na jego sprawiedliwość, co ze względu na jego więź Abrahama, pokornym i stanowczym.

Bóg darował nam wszystkie występki, skreślił dłużny zapis przygniatający nas przykazaniami. Ten dług został ukrzyżowany razem z Chrystusem na krzyżu. Jesteśmy wolni. Teraz znajdź sposób na życie. Jezus wręcz każe prosić swego Ojca o cokolwiek, bylebyś wierzył, że otrzymasz. Każe naprzykrzać się Mu, prosić nieustannie, do skutku. Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o  ileż Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą (Łk 11,13). Dojrzałeś do tego, by prosić o Ducha Świętego? To proś. Tylko nie stój w miejscu.

Jeśli chcesz prosić dla innych, targuj się z Bogiem. „Czy zamierzasz, Boże, wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Miej wzgląd na kilku sprawiedliwych”. Doprowadź dialog z Bogiem do końca, do skutku. On jest dobrym Ojcem, chce dawać dobre dary swoim dzieciom.

Zatem proś i targuj się. Choć targowanie się jest wschodnim obyczajem, to warto się czegoś nauczyć od naszych wschodnich braci. Tym bardziej, jeśli jest to zalecenie naszego Mistrza i Przyjaciela, Jezusa Chrystusa.


Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne


Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: Słuchaj… Refleksje liturgicznePustynne szlaki. Wyjście w nieznanePustynne szlaki. Serce pustyni.


Fot. Krzysztof Torbus

(Visited 1 606 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij