Kościół można porównać do drzewa, którego konary rozpościerają się coraz szerzej, ale jednocześnie korzenie ukryte w glebie ukrywają się coraz głębiej i czepiają się głębszych warstw. Drzewo, w którym nie byłoby tego podwójnego rozrostu: wszerz i w głąb, a którego jedynie korona rozrastałaby się wspaniale na wszystkie strony, nie ostałoby się długo. Bo jeżeli by wnet nie uschły gałęzie na skutek niedostateczności korzenia, to pierwsza większa nawałnica przewróciłaby to drzewo tak nieproporcjonalnie rozwinięte.
Dlatego w Kościele, tak zresztą jak i w poszczególnym człowieku, rozwój apostolstwa zawsze musi iść w parze z pogłębieniem intensyfikacją życia kontemplacyjnego. Inaczej być nie może / Piotr Rostworowski OSB / EC
Słuchasz fragmentu książki Listy do karmelitanki / Czyta: Franciszek Wytych OSB / Słuchaj podcastów
Piotr Rostworowski OSB/EC – benedyktyn, pierwszy polski przeor odnowionego w 1939 roku klasztoru w Tyńcu. Więzień za czasów PRL-u. Kameduła – przeor eremów w Polsce, Włoszech i Kolumbii. W ostatnim okresie życia rekluz oddany całkowitej samotności przed Bogiem. Zmarł w 1999 roku i został pochowany w eremie kamedulskim we Frascati koło Rzymu. Był zawsze bliski mojemu sercu – napisał po Jego śmierci Ojciec Święty Jan Paweł II. Autor licznych publikacji z dziedziny duchowości i życia wewnętrznego.
Fot. Archiwum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!