Umieszczony przez 15:55 Liturgia

Największa miłość

Zasadnicze pytanie jednak brzmi, co chcemy zrobić z naszym czasem, czy chcemy dać go Bogu przez to, że będziemy kochać innych ludzi, czy zamknąć oczy i żyć, jak gdyby ludzi nie było? Dla nas oddać życie za braci oznacza przede wszystkim dać im swój czas, wpisać okazywanie miłości na stałe do swojego kalendarza.

VI Niedziela Wielkanocna
Dz 10,25–26.34–35.44–48; 1 J 4,7–10; J 15,9–17

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Możemy ulec złudzeniu, że chodzi tu tylko o męczenników albo o jakieś rzadkie wydarzenia jak chociażby ofiara o. Maksymiliana Kolbego w Auschwitz. Tymczasem jest to wezwanie Jezusa skierowane do każdego z nas, bo każdy ma kochać miłością największą, choć na swój własny sposób i miarę.

Aby wypełnić ten nakaz Jezusa, musimy wpierw rozejrzeć się wokół nas i zobaczyć ludzi, z którymi żyjemy. Jakie mają potrzeby, co możemy dla nich zrobić. Znając środowisko, ludzkie serca, skuteczniej odpowiemy na człowieczą biedę.

Gdy już wiemy, gdzie i z kim jesteśmy, pozostaje codzienne życie, słuchanie i służenie bliźnim. Czasem może się nam wydawać, że nie robimy wielkich rzeczy albo że nie jesteśmy wystarczająco skuteczni.

Zasadnicze pytanie jednak brzmi, co chcemy zrobić z naszym czasem, czy chcemy dać go Bogu przez to, że będziemy kochać innych ludzi, czy zamknąć oczy i żyć, jak gdyby ludzi nie było? Dla nas oddać życie za braci oznacza przede wszystkim dać im swój czas, wpisać okazywanie miłości na stałe do swojego kalendarza.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 896 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij