Efektem wielowiekowej, naturalnej wrażliwości mnichów na integralnie rozumianą ekologię jest pojęcie „krajobrazu monastycznego” cieszące się dzisiaj coraz większym zainteresowaniem. Chodzi w nim o charakterystyczny dla monastycznej tradycji rodzaj architektury harmonijnie wpisujący się w określoną konfigurację terenu, zarazem wzbogacając ją o nowe jakości. Tak powstawały osady mnichów na pustyni w Egipcie czy Palestynie, klasztory wznoszone w Europie na górach (Meteory, Monte Cassino, Pannonhalma, Święty Krzyż) czy w zazwyczaj zalesionych dolinach (Praglia, klasztory cysterskie, Camaldoli). Tak kreatywne i zarazem pełne szacunku podejście do krajobrazu było wyrazem duchowej wrażliwości i kultury mnichów, stanowiąc do dzisiaj cenną inspirację przy rozmaitych działaniach prawnych czy społecznych mających chronić coraz bardziej zagrożony ład krajobrazu.
Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Autor felietonów Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności oraz innych publikacji.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!