Umieszczony przez 10:34 Duchowość monastyczna

Ścieżki rozwoju duchowego: mądrość, modlitwa i pokora

Ostrzeżenie przed ignorancją, głębia Mszy Świętej, moc inspiracji duchowej, znaczenie słowa „Amen” oraz duchowa droga poprzez pokorę i posłuszeństwo – prezentowane inspirujące myśli ukazują bogactwo duchowej drogi, która prowadzi do głębszej relacji z Bogiem.

Nieuki i ignoranci uznają nauki za coś śmiesznego i nie chcą ich słuchać, ponieważ dowodzi im się wtedy ich nieuctwa, podczas gdy oni chcą, aby wszyscy byli podobni do nich. W ten sam sposób ci, którzy żyją bezwstydnie i tak też postępują, starają się, aby wszyscy byli od nich gorsi, uważając, że dzięki mnogości złych łowią nienaganność dla siebie.

— Pseudo-Antoni Wielki, fragment publikacji Filokalia, tom 1


We Mszy Świętej ukazane są nam wszystkie tajemnice Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Dusza choć trochę oświecona znajdzie tam pełnię intencji duszy Chrystusa, którymi kierował się On w działaniu i cierpieniu podczas całego swego świętego życia. Jest to niewypowiedziane misterium, w którym Ojciec Przedwieczny otrzymuje nieskończony hołd: jest kochany, adorowany i wychwalany według swej godności / Z rozmów rekreacyjnych (M.E., s. 63–64)

— Katarzyna Mechtylda de Bar, fragment publikacji Eucharystia, moja miłość


Często jeden tekst rozpala ducha na wiele dni. Są żywoty, o których jedno wspomnienie roznieca żar gorliwości; są też niezwykle pobudzające miejsca w dziełach patrystycznych. Wynika stąd dobra reguła: wypisywać podobne miejsca i przechowywać na wypadek potrzeby, dla pobudzenia ducha.

— Św. Teofan Rekluz, fragment publikacji Słowa o modlitwie


To słowo AMEN, wypowiadane przed Bogiem i do Boga, jest właściwie istotą i treścią całej naszej modlitwy. I przede wszystkim, tak jak w ustach Maryi, powinno ono objąć tajemnicę Wcielenia. Nasza zgoda na przyjście Syna Bożego na ziemię nie jest wprawdzie warunkiem Jego przyjścia – to kluczowe AMEN wypowiedziała już Maryja w imieniu ludzkości – ale jest akceptacją wszelkich konsekwencji tego faktu, w tym także i wkroczenia Pana w nasze własne życie.

— Małgorzata Borkowska OSB, fragment publikacji Amen. Rekolekcje


Wchodząc w ten sposób po dwunastu stopniach pokory połączonych z dwunastoma stopniami posłuszeństwa i dotarłszy na szczyt, znajdziemy tam objęte w uścisku, jak dwie siostry, świętą pokorę z doskonałym posłuszeństwem i święte posłuszeństwo połączone z doskonałą pokorą.

— Bł. Paweł Giustiniani, fragment publikacji Pisma, tom 1

(Visited 602 times, 2 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij