Umieszczony przez 10:06 Duchowość monastyczna, Pismo Święte

Słowa, które karmią duszę

Pokorny słuchacz słusznie jest porównany do kolczyka, ponieważ kiedy dobrowolnie nadstawia ucha karcącemu i uczącemu, to już sam przygotowuje się do przejęcia blasku niebieskiej mądrości, już zbliża się do oglądania Bożego światła.

Złote jabłka na srebrnych łożach – ten, kto mówi słowo w czasie właściwym (Prz 25,11)

Słusznie przyrównano święte mowy do srebrnych łóżek: łóżek – ponieważ przynoszą ukojenie duszom słuchaczy, srebrnych – ponieważ wspaniale błyszczą cnotami ojców. Dlatego napisano: Słowa Pańskie to słowa szczere, ogniem wypróbowane srebro (Ps 12(11),7). Dla ozdoby tych łóżek dodaje się złote jabłka, gdy przedstawia się Boże słowa, wyjaśniając ponadto ich pełny sens mistyczny i duchowy. To [duchowe] znaczenie właściwie nazwano jabłkami, ponieważ wyrosło z drzewa życia (to jest Mądrości Bożej). Słusznie też [nazwano je] złotymi, ponieważ wlewają do dusz znajomość i miłość wiekuistej jasności. Natomiast złote jabłka na srebrnych łożach – ten, kto mówi słowo w czasie właściwym, ponieważ, kto potrafi przepowiadać naukę zgodnie z możliwościami słuchaczy, ten czasami ścieli przed nimi przykłady i słowa ojców według litery, przez zachowywanie których dochodzi się do wiecznego pokoju, a czasami odsłoniwszy zasłonę litery, wyjaśnia wśród nich słodsze owoce duchowego rozumienia, którymi karmi pobożne pragnienia słuchaczy.

Złoty kolczyk i błyszcząca perła – ten, kto karci mądrego i posłuszne ucho (Prz 25,12)

Pokorny słuchacz słusznie jest porównany do kolczyka, ponieważ kiedy dobrowolnie nadstawia ucha karcącemu i uczącemu, to już sam przygotowuje się do przejęcia blasku niebieskiej mądrości, już zbliża się do oglądania Bożego światła. Słusznie wykształcony nauczyciel jest przyrównany do błyszczącej perły, ponieważ kiedy ukazuje pragnącym i szukającym duszom [sposób] poprawy obyczajów i wiedzę o rzeczach niebieskich, to jakby już ozdobionym złotem [słuchaczom] dodaje jeszcze piękno i blask błyszczącego klejnotu.


Fragment publikacji Komentarze biblijne, tom 1 (Księga Tobiasza, Przysłowia Salomona)


Święty Beda Czcigodny (ok. 672 – 25 maja 735) – mnich opactw w Jarrow i Waermouth w Nortumbrii. Całe życie poświęcił zgłębianiu pism ojców Kościoła i przekazywaniu tej wiedzy rozwijającemu się Kościołowi na Wyspach Brytyjskich. Jest autorem dzieł przyrodniczych, komputystycznych, gramatycznych, historycznych (Historia kościelna ludu angielskiego) oraz licznych komentarzy biblijnych. Za cel stawiał sobie „podążanie śladami ojców” i objaśnianie Pisma Świętego, stosując te same co oni zasady interpretacyjne.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment mozaiki ceramicznej przedstawiający „Maiestas Domini” z kaplicy w opactwie tynieckim. Wykonanie: Borys Kotowski OSB.

(Visited 242 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij