Umieszczony przez 10:00 Duchowość monastyczna, Historia

Św. Benedykt z Aniane, czyli drugi Benedykt

Święty Benedykt z Aniane na potrzeby prowadzonej przez siebie szeroko zakrojonej akcji reformatorskiej klasztorów Cesarstwa, zebrał wszystkie znane mu reguły monastyczne w liczbie dwudziestu sześciu w jednym dziele…

Z okresu wczesnego średniowiecza pochodzą trzy zbiory reguł monastycznych; dwa z nich – Corpus regularum (zaginiony) i Concordia regularum – są dziełem wielkiego reformatora życia monastycznego z czasów Karolingów, św. Benedykta z Aniane (ok. 750–821), trzeci zaś – Codex regularum – współczesny im, choć przypisywany Benedyktowi, w rzeczywistości jednak został zredagowany przez kogoś innego.

Święty Benedykt z Aniane na potrzeby prowadzonej przez siebie szeroko zakrojonej akcji reformatorskiej klasztorów Cesarstwa, zebrał wszystkie znane mu reguły monastyczne w liczbie dwudziestu sześciu w jednym dziele, które autor jego Żywota nazwał: „Liber ex regulis diversorum patrum collectus”. Ów zbiór reguł zredagowany przez Benedykta niestety zaginął, lecz można go zrekonstruować na podstawie zachowanych dwóch bezpośrednich świadków, a mianowicie Codex regularum oraz Concordia regularum / Fragment książki Zachodnie reguły monastyczne

Michał Gronowski OSB, benedyktyn tyniecki, historyk, mediewista. Absolwent Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2002). Doktorat w 2006 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Habilitacja w 2014 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2007 pracownik Zakładu Historii Średniowiecza Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment fresku nad kaplicą św. Benedykta w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu

(Visited 121 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij