Umieszczony przez 09:54 Duchowość monastyczna

Umiar i walka duchowa – klucz do świętości

Zarówno w sferze duchowej, jak i w codziennym życiu, dążenie do doskonałości wymaga nie tylko umiaru, ale i głębokiej refleksji nad własnymi intencjami. Prawdziwy pokój wypływa z obecności Boga, który przekształca nawet trudne doświadczenia, a szczęście ostateczne osiąga się tam, gdzie zyskuje się pewność posiadania najwyższego dobra.

Spożywanie pokarmów w umiarze oraz z głową ma swój udział w utrzymywaniu ciała w dobrej kondycji i nie stoi na przeszkodzie świętości… Nie jest bowiem możliwe, aby ktoś z wypełnionym żołądkiem zwalczył w zgodzie z rozumem ducha nierządu.

— Św. Jan Kasjan, fragment publikacji Filokalia, tom 1


Trzeba, aby stan żertwy ukazywał się w życiu i działaniu [Sióstr] przez całkowicie przebóstwioną intencję, utrzymującą je nieustannie ponad wszelkimi wrażeniami zmysłowymi i ponad tym, co naturalne. Ta intencja przemieni je całkowicie w Jezusa Chrystusa ukrytego pod postaciami eucharystycznymi / Ze wstępu do pierwszych Konstytucji (D.H., s. 125)

— Katarzyna Mechtylda de Bar, fragment publikacji Eucharystia, moja miłość


Rezultatem walki bywa oczyszczenie umysłu ze złych myśli, serca z namiętności, woli ze skłonności. Kiedy czystość ta się utrwali, człowiek wkracza w beznamiętność. Jego wnętrze staje się czystym zwierciadłem, w którym odbijają się rzeczy duchowe.

— Św. Teofan Rekluz, fragment publikacji Droga do zbawienia


Spokój naturalny jest raczej czymś negatywnym, brakiem strachu czy bólu; pokój Boży jest czymś najpozytywniejszym w świecie, bo jest obecnością Boga, która nawet jeśli nie usuwa strachu i bólu, poddaje je sobie i odsyła je na właściwe miejsce: do kąta.

— Małgorzata Borkowska OSB, fragment publikacji Amen. Rekolekcje


Ponieważ szczęście to stałe i pewne posiadanie najwyższego dobra, tutaj, gdzie wszystko jest niepewne i ulotne, nie może istnieć prawdziwe szczęście; a tam, gdzie człowiek zostanie obdarzony nieśmiertelnym życiem, tam pewne i stałe posiadanie najwyższego dobra zostanie dane tym, którzy do tego miejsca dotrą.

— Bł. Paweł Giustiniani, fragment publikacji Pisma, tom 4

(Visited 244 times, 30 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij