Umieszczony przez 12:29 Liturgia

Warto ufać Bogu i szanować drugiego człowieka

Każdy z nas jest niepowtarzalny w historii wszechświata. Twoja i moja droga może się przecinają, ale nie są identyczne. Każdy z nas ma inną historię. Z tego tytułu należy się cześć i szacunek dla każdej istoty na ziemi. Każdy jest jedyny w swoim rodzaju.

XXX Niedziela Zwykła
Syr 35,12–14.16–18; 2 Tm 4,6–9.16–18; Łk 18,9–14

Każdy z nas jest niepowtarzalny w historii wszechświata. Twoja i moja droga może się przecinają, ale nie są identyczne. Każdy z nas ma inną historię. Z tego tytułu należy się cześć i szacunek dla każdej istoty na ziemi. Każdy jest jedyny w swoim rodzaju.

Kiedy stajesz w prawdzie przed sobą i Bogiem, odsłania się twoja prawdziwa twarz. Tu nie musisz grać ani udawać kogoś, kim nie jesteś. Stanięcie w prawdzie pozwala dostrzec twoje dobre strony i te słabe. Jak zareagujesz na nie, zależy od ciebie. Faryzeusz miał własny obraz siebie. Nie dopuścił do siebie innej wizji. Nawet pogardzał innymi – niby gorszymi od siebie. Takie płytkie podejście może zgubić. Każdy człowiek jest inny, a prawda kryje się zazwyczaj głębiej. Celnik w pokorze uznał swoją grzeszność, swoją małość. Nie pogardzał też sobą.

Święty Paweł wybacza ludziom, którzy zawiedli: W pierwszej mojej obronie nikt przy mnie nie stanął, ale mię wszyscy opuścili: niech im to nie będzie policzone! Natomiast Pan stanął przy mnie i wzmocnił mię; wyrwany też zostałem z paszczy lwa (2 Tm 4,16–17). Tak mówi Paweł, który zaufał Chrystusowi.

Księga Syracha uczy: Kto służy Bogu, z upodobaniem będzie przyjęty, a błaganie jego dosięgnie obłoków. Modlitwa biednego przeniknie obłoki i nie ustanie, aż dojdzie do celu (Syr 35,16–17). Biedny to ten, który Bogu ufa, nie sobie. Bogaty natomiast pokłada nadzieję w bogactwie.

A zatem, warto ufać Bogu i szanować drugiego człowieka. Pamiętaj, jesteś niepowtarzalny w historii wszechświata i masz własną drogę. Zaufaj Chrystusowi.


Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne


Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: Słuchaj… Refleksje liturgicznePustynne szlaki. Wyjście w nieznanePustynne szlaki. Serce pustyni.


Fot. Krzysztof Torbus

(Visited 537 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij