Kontynuując projekt Filokalii, mamy pragnienie nie tylko udostępnienia jej tekstu, ale także przybliżania jej duchowości i teologii. W tym celu organizujemy różne wydarzenia. Pora na kolejne. Zapraszamy was na przeżycie Wielkiego Postu z modlitwą filokaliczną.
Dlaczego modlitwa?
Po pierwsze dlatego, że bieżący rok papież Franciszek ogłosił rokiem modlitwy. Jego celem jest przygotowanie Kościoła do jubileuszu w przyszłym roku.
Po drugie modlitwa jest jednym z najprzedniejszych dobrych uczynków. W liturgii Wielkiego Postu pojawia się już na samym początku i stanowi jego ważny element.
Po trzecie Filokalia dotyczy sposobu modlitwy. To jej temat wiodący. Dobór tekstów, które w niej się pojawiły, dotyczył tego, żeby wskazać jedną ze ścieżek powrotu do Boga, jaką jest modlitwa nieustanna. Filokalia to rodzaj praktycznego przewodnika po modlitwie. Praktycznego, ponieważ nie mówi o teorii modlitwy, ale o jej praktyce.
W naszym wydarzeniu będziemy chcieli przybliżyć wam jak ojcowie filokaliczni rozumieją modlitwę. Każdego dnia będziecie otrzymywali myśl dotyczącą modlitwy oraz bardzo krótkie rozważanie. Mogą pojawić się też niespodzianki.
Początek wydarzenia to 14 luty, czyli Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Zakończenie nastąpi 31 marca w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
Jak dołączyć?
Aby dołączyć do wydarzenia, wystarczy zapisać się na newsletter poniżej lub na stronie filokalia.pl. Codzienne rozważania i myśli Ojców filokalicznych będą wysyłane bezpośrednio na adres e-mail subskrybentów.
Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!