Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
Prz 8,22–35 lub Iz 2,2–5; Ga 4,4–7; J 2,1–11
Czcimy dzisiaj jeden z najcenniejszych skarbów, który jest na polskiej ziemi: Ikonę Jasnogórską. Z czego wynika jej wyjątkowość? Ludzie od wieków modlą się w Częstochowie, ponieważ wierzą, że tam faktycznie mogą powierzyć swoje życie Maryi. Aby zrozumieć lepiej fenomen tej Ikony, musimy wiedzieć, że istnieje kilka typów przedstawień Matki Bożej. Mamy Matkę Bożą Czułą (tzw. Eleusa) – Maryja trzyma blisko swej twarzy Dzieciątko, które Ją obejmuje za szyję i przytula swój policzek do Jej policzka (tak jest przedstawiona Matka Boża w Kalwarii Zebrzydowskiej). Podczas Światowych Dni Młodzieży mieliśmy okazję patrzeć na najstarszy chyba typ przedstawienia: Matkę Bożą Salus Populi Romani (Zbawienie Ludu Rzymskiego), oryginał jest przechowywany w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Maryja na niej trzyma swego Syna na rękach, prawa Jej dłoń ma zgięte palce z wyjątkiem wskazującego i środkowego – wskazują one na dwie natury Chrystusa, Bożą i ludzką, oraz że prawdziwie z Maryi Dziewicy (dziewictwo symbolizuje gwiazda na ramieniu Maryi, na którą wskazuje Dzieciątko) narodził się prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek.
Ikona Jasnogórska natomiast została namalowana w typie Hodegetrii – Wskazującej Drogę. Gdy patrzymy na obraz, widzimy Dzieciątko Jezus, które siedzi na kolanach Maryi jak na tronie. Pobożność obdarzyła Matkę Bożą tytułem Stolicy (Tronu) Mądrości. Tą Mądrością Przedwieczną jest oczywiście Jezus Chrystus (przypomina o tym księga trzymana w dłoni przez Dzieciątko). Maryja prawą ręką wskazuje na swego Syna, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Stąd też nazwa tego typu ikonicznego, najbardziej chyba popularnego na polskich ziemiach. Klękamy przed obrazem Maryi, którą czcimy jako Matkę Mądrości. Ona wskazuje nam na Jezusa, jak w dzisiejszej Ewangelii, i mówi: Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie.
Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Fot. Kazimierz Urbańczyk
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!