Jeżeli cechą dobrego przełożonego jest nie tyle samemu pracować za dziesięciu dla drugich, ile z tych drugich wydobyć maksimum dobrej woli i radosnego wysiłku, to Jan XXIII okazał się zdumiewającym przełożonym. Trudno zmierzyć potencjał dobrej woli, który on wydobył z dusz ludzkich na całym świecie, skoro jeszcze dziś, po jego śmierci, na samo wspomnienie o nim wrogowie nawet niewierzący podają sobie ręce na zgodę. Przełożeństwo jego zabłysło szczęśliwym światłem na soborze, gdy unikając zewnętrznych interwencji autorytatywnych i pozostawiając ojcom zupełną swobodę, faktycznie tak bardzo od wewnątrz wszystkim kierował duchowym swym wpływem, że nie było chyba nigdy soboru, który by był tak kierowany duchem papieża, jak II Sobór Watykański, który słusznie nazwano Soborem Jana XXIII.
To wszystko zda się wskazywać, że papież Jan był jedną z tych wyjątkowych postaci, którymi Bóg przemawia do całej ludzkości w momentach decydujących dziejów, i gdy wśród zamętu świata i szumu różnych ideologii blednąć zaczyna ślad Chrystusa i zamazywać czystość Ewangelii, słodki głos Ducha Świętego delikatnie naprostowuje kierunek, mówiąc: „tędy droga”. A wówczas jakieś rozradowanie ducha ludzkiego wieści, że go dotknął Pan. Takim słowem był Franciszek z Asyżu, takim słowem była Teresa z Lisieux, takim również słowem był papież Jan / Piotr Rostworowski OSB / EC
Słuchasz fragmentu książki Listy do karmelitanki / Czyta: Franciszek Wytych OSB / Słuchaj podcastów
Piotr Rostworowski OSB/EC – benedyktyn, pierwszy polski przeor odnowionego w 1939 roku klasztoru w Tyńcu. Więzień za czasów PRL-u. Kameduła – przeor eremów w Polsce, Włoszech i Kolumbii. W ostatnim okresie życia rekluz oddany całkowitej samotności przed Bogiem. Zmarł w 1999 roku i został pochowany w eremie kamedulskim we Frascati koło Rzymu. Był zawsze bliski mojemu sercu – napisał po Jego śmierci Ojciec Święty Jan Paweł II. Autor licznych publikacji z dziedziny duchowości i życia wewnętrznego.
Fot. Archiwum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!