Ewagriusz z Pontu (zm. 399 r.) jest nam już dobrze znany. Sięgnijmy tym razem do mniej znanych gronu czytelników jego Listów.
Bądź zatem cierpliwa, gdy wołasz, a nie ma odpowiedzi. Albowiem również to jest częścią pokusy. Jest bowiem napisane: Wołałem mego sługę, a on nie usłuchał. I jeśli ktoś spośród znajomych lekceważy cię, nie dziw się, bo także przyjaciele Hioba byli wobec niego bez miłosierdzia. Wszystko to sprawia Zły, ponieważ chce wprawić w zamęt naszego ducha, za pomocą którego zwracamy wzrok ku Bogu Stwórcy i zanosimy do Niego czystą modlitwę.
Ewagriusz napisał ten list mieszkającej na Górze Oliwnej Melanii. Nasz autor porównuje człowieka modlącego się do Hioba: tak jak ten biblijny bohater modlił się długo i nie doznawał odpowiedzi ze strony Stwórcy naraził się na ataki swych przyjaciół, tak samo Melania nękana różnymi troskami (była przełożoną klasztoru, otaczała opieką pielgrzymów) może spotkać się z wrogością bądź pogardą otoczenia. Wszystko to jednak jest elementem próby – jedynym wyjściem jest naśladowanie Hioba w cierpliwości, gdyż porażką kuszącego nas złego ducha jest nasza wytrwała modlitwa mimo wszystko i na przekór wszystkiemu.
Nie powinny nas zniechęcać nasze grzechy i liczne rozproszenia. Nawet niezrozumienie czemu wciąż się modlimy. Pisze Ewagriusz: „Bądź zatem cierpliwa, gdy wołasz, a nie ma odpowiedzi. Albowiem również to jest częścią pokusy”. Nie ulegając zamętowi i zniechęceniu powinniśmy trwać w wierności Bogu i Jego przykazaniom na modlitwie.
Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Fot. Ewa Natkaniec
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!