Umieszczony przez 12:30 Liturgia

Zachowanie zdrowych zasad kosztuje

Prawdą jest: słudzy nieużyteczni jesteśmy. Owszem, Bóg wybrał nas przed założeniem świata, ale to Jego inicjatywa. Pokora w uznaniu tej prawdy jest kluczem do dalszych pięknych wydarzeń, jakie dzięki Bogu dzieją się przez nasze ręce.

XXVII Niedziela Zwykła
Ha 1,2–3; 2,2–4; 2 Tm 1,6–8.13–14; Łk 17,5–10

To, co dobrego się w tobie dzieje, dzieje się dzięki mocy Bożej. To nie twoja zasługa i twój wysiłek są motorem wydarzeń, ale z łaski Chrystusa jesteś tym, kim jesteś. Cóż masz, czego byś nie otrzymał? (1 Kor 4,7). Prawdą jest: słudzy nieużyteczni jesteśmy. Owszem, Bóg wybrał nas przed założeniem świata, ale to Jego inicjatywa. Pokora w uznaniu tej prawdy jest kluczem do dalszych pięknych wydarzeń, jakie dzięki Bogu dzieją się przez nasze ręce. Dobrego depozytu strzeż z pomocą Ducha Świętego, który w was mieszka. Weź udział w przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii mocą Bożą (2 Tm 1,14).

Wzywasz Boga na pomoc jak prorok Habakuk: Jak długo, Panie, mam wzywać pomocy – a Ty nie wysłuchujesz? Dlaczego ukazujesz mi niegodziwość i przyglądasz się nieszczęściu? Oto ucisk i przemoc przede mną, powstają spory, wybuchają waśnie (Ha 1,2–3). Taki los ludzie tworzą sobie sami. Konsekwencją jest przemoc i ucisk. Jezus proponuje inną postawę: zdrowe zasady, które posłyszałeś ode mnie, zachowaj jako wzorzec w wierze i miłości w Chrystusie Jezusie. Dobrego depozytu strzeż z pomocą Ducha Świętego, który w was mieszka.

Zachowanie zdrowych zasad kosztuje. Weź udział w przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii mocą Bożą. To przeciwwaga wobec egoistycznych zachowań typu: usługuj mi, aż się najem i napiję, a potem ty będziesz jadł i pił (Łk 17,8).


Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne


Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: Słuchaj… Refleksje liturgicznePustynne szlaki. Wyjście w nieznanePustynne szlaki. Serce pustyni.


Fot. Krzysztof Torbus

(Visited 506 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij