Odpowiedź tegoż Wielkiego Starca do tego samego brata, zapowiadająca mu różne utrapienia, które na niego przyjdą i słabość ciała, a także wynikającą z nich doskonałość duszy i w rezultacie błogosławieństwo.
Powiedz bratu Janowi: Umocnij swoje serce jak mocną skałę – mówię tu o skale duchowej – abyś mógł posłuchać tego, co mam ci do powiedzenia. Uważaj więc na siebie, abyś słysząc to, nie chełpił się w sercu i nie utracił duchowej obietnicy. Zarozumiałość bowiem zgubiła wielu ludzi, także tych, którzy doszli do celu. Lecz przygotuj się na dziękczynienie we wszystkim, słysząc to, co mówi święty Apostoł: W każdym położeniu dziękujcie, wśród utrapień, przeciwności i ucisków. Czy to w słabościach i cierpieniach ciała, we wszystkim, co się przydarza, składaj dzięki Bogu. Ufam bowiem, że i ty masz wejść do Jego odpoczynku, gdyż przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego. Nie wahaj się więc w duszy i nie osłabiaj tym swego serca, ale pamiętaj o tym, co powiedział Apostoł, że niszczeje nasz człowiek zewnętrzny, jednak ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień. Jeśli więc nie znosisz cierpliwie cierpień, nie zdołasz wejść na krzyż. Wejdź do przystani Jego odpoczynku i tam żyj w pokoju bez żadnych trosk. Miej duszę mocną, która na zawsze przylgnęła do Pana – uważną, radującą się w nadziei, w miłości się weselącą, której strzeże współistotna Trójca. Wtedy wypełni się w tobie to, co powiedziano: Niech się cieszy niebo i ziemia raduje. Takie jest bowiem życie bez trosk człowieka Bożego. Cieszy się Ojciec i Syn, i Duch Święty ze zbawienia twej duszy, mój umiłowany bracie / Fragment publikacji Listy /
Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.
Konferencja wygłoszona dla Sióstr Benedyktynek z Żarnowca na Pomorzu.
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Fot. Stanisław Matusik
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!