Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Dz 10,34a.37–43; Kol 3,1–4 lub 1 Kor 5,6b–8; J 20,1–9 lub Łk 24,13-35
Kiedyś pewna kobieta powiedziała mi: „Nie mogę uwierzyć w zmartwychwstanie. Moje codzienne życie tak mnie męczy, że myśl, że miałbym żyć wiecznie, przeraża mnie”.
W tym wyznaniu jest ukryta głęboka intuicja – w jaki sposób warto o Zmartwychwstaniu Pana myśleć. Jezus umarł na krzyżu w opuszczeniu, zdradzili Go i opuścili najbliżsi Mu ludzie, można powiedzieć, że zawalił się Jego świat. Tak naprawdę Jezus nie miał do kogo wracać. Uczniowie, którzy czekali na Niego w Wieczerniku, zapewne tego spotkania się obawiali, nie wiedzieli, jak odniesie się do ich niewierności. A Jezus, widząc ich, mówi jedno słowo, które jest kwintesencją Wielkanocy: Szalom – „Pokój [wam]”.
Podobnie jak na krzyż zaprowadziła Go nieskończona miłość do rodzaju ludzkiego, tak ta sama miłość wyprowadziła Go z grobu. Żeby mieć odwagę do zmartwychwstania, trzeba kochać, nie ma innej rady – trzeba kochać Boga, drugiego człowieka, kochać swoje życie. Zmartwychwstanie jest owocem pojednania z Bogiem i ludźmi. Izaak Syryjczyk mawiał: „Pojednaj się sam ze sobą, a pojednają się z tobą niebo i ziemia”. I tego pojednania, pokoju, uczy nas powracający z Otchłani, na przekór niszczącej nienawiści, zwycięski Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel od lęku i rozpaczy. Niech każdy z nas usłyszy dzisiaj to Jego orędzie pokoju. Pokój wszystkim ludziom i całej ziemi pojednanym z Bogiem przez Krew wylaną na krzyżu.
Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Redaktor naczelny projektu „Filokalia”.
Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: Krzyż z opactwa tynieckiego, wykonany przez prof. Jerzego Nowosielskiego. W tle fragment polichromii z życia św. Benedykta. Autor polichromii: Michał Szwarc
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!