Dlaczego?
Portal CSPB, przygotowany i prowadzony przez benedyktynów z opactwa tynieckiego, to miejsce szczególne i jedyne w swoim rodzaju. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: CSPB to pierwsze centrum on-line, w którym zgromadziliśmy dla Was starożytne i współczesne teksty duchowości benedyktyńskiej.

Skrót CSPB. Symbolika
Pochodzi z medalika św. Benedykta, o którym możesz przeczytać w artykule Idź precz, szatanie… Znaczenie i symbolika pochodzą z książki opracowanej przez Szymona Hiżyckiego OSB pt. Medalik świętego Benedykta:
Z jednej strony (awers) medal przedstawia św. Benedykta trzymającego w prawej ręce mały krzyż, a w lewej księgę (świętą Regułę); na obrzeżu widnieje napis: Eius in obitu nostro praesentia muniamur (Niech Jego obecność broni nas w chwili śmierci).
Przy postaci świętego – napis: Crux S. Patris Benedicti (Krzyż świętego Ojca Benedykta).
Poniżej tego napisu, po prawej ręce Świętego, przedstawiony jest pęknięty kielich, z którego wypełza wąż. To nawiązanie do rozpoznania przez św. Benedykta trucizny podanej mu przez mnichów w Vicovaro.
Na tej samej wysokości, po lewej ręce świętego, kruk z rozpostartymi skrzydłami kroczy obok chleba. To przypomnienie innego wydarzenia z życia św. Benedykta. Nakazał on krukowi ukrycie zatrutego chleba, który miał go uśmiercić.
Druga strona medalu (rewers) ma pośrodku wielki krzyż. Nad krzyżem znajduje się dewiza zakonu św. Benedykta: Pax – Pokój. Na czterech polach wyznaczonych przez ramiona krzyża znajdują się litery C S P B. Ich znaczenie: Crux Sancti Patris Benedicti – Krzyż Świętego Ojca Benedykta.
Na belce pionowej krzyża, od góry do dołu: C S S M L: Crux Sancta Sit Mihi Lux – Krzyż święty niech będzie mi światłem.
Na belce poprzecznej krzyża: N D S M D: Ne Draco Sit Mihi Dux – Diabeł (dosłownie: smok) niech nie będzie mi przewodnikiem.
Na obrzeżu medalika znajduje się napis; litery w prawo: V R S N S M V – S M Q L I V B: Vade retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas – Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności, złe jest to, co podsuwasz, sam pij swoją truciznę.

Dlaczego portal CSPB miałby Cię w ogóle zainteresować?
Rozumiemy, że dzisiejszy świat ucieka raczej od skupienia i refleksji, a dąży zdecydowanie w przeciwnym kierunku: jesteśmy karmieni szybkimi i lekkimi informacjami, często zupełnie bezwartościowymi. Stąd istnieje paląca potrzeba stworzenia takiego miejsca w polskim Internecie, miejsca spokoju i ciszy, miejsca ładu i harmonii.
Święty Benedykt stał się przewodnikiem dla tak wielkiej rzeszy ludzi, nie tylko dla mnichów i mniszek. Dlaczego i dzisiaj nie miałby pociągać swoją duchowością także osoby świeckie? Swoje przemyślenia na temat sztuki życia duchowego zawarł w niewielkiej książeczce Reguły, którą chcemy z Wami i dla Was na nowo odczytać.
Podobnie jak Tyniec, który trwa już prawie 1000 lat, gdzie codziennie rozbrzmiewa śpiew gregoriański i modlitewna recytacja Monastycznej Liturgii Godzin, pragniemy, aby nasz portal CSPB trwał i przyciągał i, co najważniejsze, aby zostawił w Waszym życiu trwały ślad.
Wszystko, co znajdziesz w naszym centrum duchowości benedyktyńskiej, ma za cel przybliżenie tradycji zapoczątkowanej 1500 lat temu przez św. Benedykta. Przygotowując materiały kierujemy się maksymą, która stanowi zwieńczenie nauki wypływającej z Reguły: Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony. Mamy nadzieję podołać temu zadaniu; jest to też wyzwanie, w którym widzimy odpowiedź na potrzeby dzisiejszego człowieka.
Nie chcemy tworzyć kolejnej zwykłej strony internetowej, chcemy pokazać Wam, jak dzięki duchowości benedyktyńskiej i benedyktyńskiemu stylowi życia, wejdziecie w głębszą relację z Bogiem, przepracujecie codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, wśród znajomych, rodzinie, w miejscu pracy. Zadanie wydaje się trudne, jednak jak to bywa w przypadku wielkich spraw najważniejszą rzeczą jest po prostu zacząć…
Wierzymy, że Internet jest niezwykle ważnym i pomocnym medium, przez który możemy dotrzeć do wielu odbiorców. Poprzez swoją obecność chcemy pokazać, że sieć nie musi być symbolem zła i siedliskiem pokus, chcemy pokazać, że można korzystać z tego narzędzia w sposób ambitny i przynoszący wiele satysfakcji, a tym samym dopomóc we wzroście wewnętrznym człowieka.
Oczywiście nie skupiamy się tylko i wyłącznie w tej jednej dziedzinie życia. Nasza dynamiczna obecność w globalnej wiosce Internetu ma na celu wspomóc to, co jest istotne i wyznacza profil naszego charyzmatu, w myśl znanego Wam hasła: Ora et labora. Nie będziemy rozpisywać się i wyliczać, co tutaj możecie jeszcze znaleźć. Sami zobaczycie a jeżeli spodoba się Wam, wróćcie tutaj ponownie i zaproście swoich znajomych. Życzymy udanej wędrówki po naszym portalu CSPB i serdecznie zapraszamy do naszego opactwa.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!