Grupa modlitwy Jezusowej

Grupa jest wspólnotą osób praktykujących modlitwę Jezusową. Jeśli masz pragnienie rozwoju życia duchowego, podjęcia modlitwy kontemplacyjnej, w ciszy, podczas której nie będziesz już musiał niczego rozważać ani nie podejmować żadnej aktywności intelektualnej, to serdecznie zapraszamy!

O grupie

Kim jesteśmy?

Grupa jest wspólnotą osób praktykujących modlitwę Jezusową.

Jaki jest cel spotkań?

Są trzy główne cele:

1. Wzrastanie w świętości wszystkich członków grupy poprzez uczestnictwo w spotkaniach, życiu sakramentalnym i osobistym praktykowaniu modlitwy Jezusowej.

2. Stworzenie przestrzeni do rozwoju duchowego i wiary w oparciu o duchowość modlitwy Jezusowej, filokaliczną, monastyczną oraz pogłębianie różnych zagadnień teologicznych z nimi związanych.

3. Popularyzowanie duchowości modlitwy Jezusowej, filokalicznej oraz monastycznej, co może się wiązać z różnymi działaniami podejmowanymi przez grupę w oparciu o rozmaite możliwe środki, mając zawsze na uwadze rozeznawanie znaków czasu i tego, co Duch mówi do Kościoła.

Kiedy i gdzie spotykamy się?

Spotkania odbywają się w każdą środę w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Zaczynają się Mszą św. w kościele o godz. 18:00, a bezpośrednio po niej osoby przechodzą do sali św. Scholastyki, znajdującej się na górze Opatówki. O godz. 18:40 rozpoczyna się praktyka modlitwy Jezusowej, po której następuje konferencja i reszta spraw.

Kto może przystąpić do grupy?

Członkiem grupy może zostać każdy chrześcijanin, który ma ukończone 18 lat i pragnie praktykować modlitwę Jezusową.

Kto jest odpowiedzialnym w grupie?

Wszyscy członkowie grupy są odpowiedzialni za jej rozwój.

Kto jest opiekunem grupy?

Opiekunem grupy jest o. Brunon Koniecko OSB.

Czy przynależność do innych wspólnot lub ruchów kościelnych jest przeszkodą do dołączenia do grupy?

Udział w innych grupach, stowarzyszeniach i ruchach o charakterze modlitewnym, formacyjnym czy apostolskim nie stanowi przeszkody w przynależności do grupy osób praktykujących modlitwę Jezusową.

Jeżeli ktoś zostanie członkiem grupy, to czy będzie musiał wykonywać określone zadania?

Uczestnictwo w grupie cechuje wolność. Można dołączyć do grupy w każdym momencie, jak i odejść z grupy w dowolnym czasie. Żaden element w formacji grupy nie jest obowiązkowy, zaś stopień zaangażowania każdy podejmuje sam w zależności od osobistych możliwości.

Co daje modlitwa w grupie?

Pomaga zachować dyscyplinę w osobistej praktyce, zwłaszcza kiedy doświadczamy trudności w życiu duchowym. Podejmując modlitwę w grupie możemy osiągnąć większe wyciszenie niż podczas indywidualnego spotkania z Bogiem. Grupa daje wsparcie i zachęca członków do indywidualnego praktykowania. Pomiędzy jej uczestnikami tworzą się więzi. Ważnym elementem spotkania grupy jest wspólne dzielenie ciszy. Droga do Boga jest łatwiejsza, jeśli podążamy nią razem z innymi. Wspólne spotkania pomagają w pogłębieniu nauki na temat wiary, duchowości i modlitwy. Grupa pomaga również wejść w praktykę modlitwy osobom poczatkującym w niej.

Formacja

Spotkania

Podstawowym elementem formacyjnym grupy jest udział w cotygodniowych spotkaniach. Pomoże to w regularnej, wspólnotowej praktyce, która będzie zasilała osobistą modlitwę. Wspólne spotkania integrują także ich uczestników. Pomagają rozwijać wzajemne relacje i służyć sobie nawzajem w duchu miłości chrześcijańskiej.

Spotkania odbywają się w każdą środę w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Zaczynają się Mszą św. w kościele o godz. 18:00, a bezpośrednio po niej osoby przechodzą do sali św. Scholastyki, znajdującej się na ostatnim piętrze Opatówki. O godz. 18:40 rozpoczyna się praktyka modlitwy Jezusowej, po której następuje konferencja i reszta spraw.

Rok formacyjny

Ważnym elementem uczestnictwa w spotkaniach jest rok formacyjny. Oznacza to, że każdego roku będzie proponowany jeden temat przewodni, w ramach którego będą głoszone konferencje na cotygodniowych spotkaniach. W pierwszym roku (2024/2025) temat jest następujący: Podstawowe zagadnienia modlitwy Jezusowej i Filokalii. Dla pierwszej części główną publikacją jest Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, a dla drugiej części – Droga Filokalii. Pierwsza pozycja przedstawia najważniejsze kwestie praktyki modlitwy Jezusowej oraz przybliża charakter rekolekcji Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa. Droga Filokalii podejmuję próbę wprowadzenia w zasadnicze zagadnienia i pojęcia w Filokalii, ukazania jej duchowości. Ujęta jest w formie 50-dniowego ćwiczenia duchowego. Każdy dzień w Drodze Filokalii podejmuje inny temat. Zawiera rozważania, cytaty z Filokalii, myśli Ojców, pytania do refleksji i zadania do wykonania. To zachęta do osobistej refleksji nad nauką Ojców.

Rekolekcje

Dobrą okazją do pogłębienia formacji jest udział w rekolekcjach. Na chwilę obecną proponowane są dwa rodzaje rekolekcji: Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa oraz Wprowadzenie w Filokalię. Pierwsze dotyczą wprowadzenia w praktykę modlitwy Jezusowej i podjęcia jej bardziej intensywnie w grupie. To okazja, aby nauczyć się odmawiania jej w różnych formach. Uczestnicy rekolekcji są także zaproszeni do przeżycia ich w milczeniu. Będzie to sprzyjało samej modlitwie, skupieniu, jak i poznawaniu siebie oraz Boga. Drugie rekolekcje są skierowane do wszystkich, którzy pragną zapoznać się z duchowością filokaliczną i monastyczną oraz studiować teksty Ojców. W roku 2025 tematyka będzie dotyczyła podstawowych zagadnień z duchowości filokalicznej.

W przyszłości możliwe są także propozycje nowych rekolekcji.

Literatura

Aby rozwijać praktykę modlitwy Jezusowej oraz znajomość Filokalii, to warto sięgnąć po literaturę dotyczącą tych zagadnień.

Praca indywidualna

W ramach spotkań mogą być proponowane zadania do wykonania, aby pogłębiać podjęte zagadnienia oraz rozwijać się duchowo. Będą one miały charakter dobrowolny, stanowiąc zarazem formę zachęty do podjęcia pracy nad sobą i rozwoju praktyki.


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB

(Visited 8 times, 8 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Funkcja komentowania jest wyłączona.

Zamknij