Umieszczony przez 12:29 Blog Ojca Leona

A więc modlitwa

Stan modlitwy, to być zawsze w obecności Bożej. Nie chodzi o to, by bez przerwy o Bogu myśleć, ale wiedzieć, że On zawsze jest ze mną. Kochający.

Pisaliśmy już o tym, że dla wierzącego człowieka jedną z odpowiedzi na istniejące ograniczenia jest modlitwa. Apostołowie prosili Jezusa, by nauczył ich się modlić. Otrzymali Modlitwę Pańską, Ojcze nasz. Przyjmujemy ją i pytamy, co jeszcze. Może więc przypomnijmy sobie coś więcej. Możemy mówić o stanie modlitwy i konkretnych modlitwach indywidualnych czy wspólnotowych. Stan modlitwy, to być zawsze w obecności Bożej. Nie chodzi o to, by bez przerwy o Bogu myśleć, ale wiedzieć, że On zawsze jest ze mną. Kochający. Można to porównać do sytuacji w rodzinie. Gdy wymagający a kochający ojciec jest w domu, dzieci nie muszą w każdej chwili o tym pamiętać i myśleć. One wiedzą. I wtedy zachowują się inaczej. Nie hałasują, nie biją się, nie krzyczą, nie robią bałaganu, znajdują sobie jakieś zajęcie lub sensowną zabawę. Bo wiadomo, myszy harcują, kiedy kota nie ma.

A poza tym, lub razem z tym, są konkretne modlitwy, kiedy z tym Bogiem rozmawiamy. Można mówić tak po prostu od siebie, można korzystać też z modlitw ułożonych przez innych ludzi, z modlitewników, czy choćby Psalmów. Można się oprzeć na aktach wiary, nadziei i miłości, potem dziękować, przepraszać i prosić. A wszystko to przepojone uwielbieniem Boga, bo dobry jest, a Jego łaska trwa na wieki. A praktycznie rzecz biorąc, wiedząc już trochę więcej, módl się jak potrafisz, a nie jak nie potrafisz. I jak apostołowie Pana Jezusa, tak my prośmy naszą Tyniecką Matkę Boską: Pomóż nam Matko, modlić się i dobrze się modlić, byśmy ufali i doczekali lepszych czasów.


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Krzysztof Torbus

(Visited 593 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij