Umieszczony przez 11:22 Ojcowie pustyni

Abba Lot

Pewien starzec przyszedł do abba Lota, który mieszkał koło małego bagna w Arsinoe, i prosił go o celę, a on mu ją wyznaczył. Otóż starzec ten był chory i abba Lot go obsługiwał; gdy zaś do abba Lota przychodzili goście, prowadził ich także i do tego chorego starca. Ten jednak zaczął gościom głosić nauki Orygenesa…

Pewien starzec przyszedł do abba Lota, który mieszkał koło małego bagna w Arsinoe, i prosił go o celę, a on mu ją wyznaczył. Otóż starzec ten był chory i abba Lot go obsługiwał; gdy zaś do abba Lota przychodzili goście, prowadził ich także i do tego chorego starca. Ten jednak zaczął gościom głosić nauki Orygenesa. Martwił się tym abba Lot, bo mówił: „Jeszcze ojcowie pomyślą, że i my tacy jesteśmy!” Nie śmiał jednak wyrzucić go stamtąd z powodu przykazania. Wstał więc abba Lot i poszedł do abba Arseniusza: i opowiedział mu o tamtym starcu. Odrzekł mu abba Arseniusz: „Nie wypędzaj go, ale mu powiedz: «Oto są dary Boże, jedz z nich i pij, ile zechcesz, tylko tych mów już zaniechaj». Jeśli on zechce, to się poprawi; a jeśli się poprawić nie zechce, to się sam będzie prosił, żeby odejść, a tak to już nie wyjdzie od ciebie”. Abba Lot więc poszedł i tak zrobił; ów zaś starzec, kiedy to usłyszał, nie chciał się zmienić, ale go zaczął prosić: „Dla Boga, odeślijże mnie stąd, bo już nie mogę dłużej wytrzymać na pustyni”. Zabrał się więc i poszedł, odprowadzony z miłością / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 236 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij