Kiedy dzisiaj używa się słowa „grzech”, to u bardzo wielu ludzi budzi ono uśmiech politowania. W XXI w., nawet jeszcze w XX w. z grzechu się śmiano. To prosta konsekwencja tego, że nie uznaje się prawdy, która jest czymś oczywistym, przynajmniej dla nas, wierzących, a którą przypomniał Jan Paweł II. Mówi ona, że świat został stworzony przez Boga i Bóg swemu rozumnemu stworzeniu przekazał pewne prawa, których ono ma przestrzegać, ażeby wypełnić dobrze swoje zadania. Przez przezwyciężenie problemów i kłopotów, które na tym świecie istnieją, a są skutkiem najczęściej grzechu pierworodnego, dojdzie do szczęśliwości wiecznej w niebie.
Może wygląda to troszkę stereotypowo, ale naprawdę o to chodzi. Dążymy do szczęścia. Chcemy go i te wszystkie poszukiwania na ziemi, nawet nieetyczne, nawet pogoń nie za prawdziwymi wartościami, ale za namiastkami, przecież nie mają nic innego na celu, jak tylko to, że człowiek chce, dłużej czy krócej, ale być szczęśliwy. Czasem myśli bardzo długofalowo, wtedy zapewnia sobie to szczęście na dłuższy okres, teraz i w przyszłości w życiu na ziemi, a czasem nie myśli, co będzie później, tylko w tej chwili musi mu być dobrze. W tej chwili muszę być zadowolony, choćby to mnie samego kosztowało nie wiadomo ile. Czasem finansowo. Czasem jeśli chodzi o opinię, reputację. Czasem – spokój sumienia. Potem, za parę chwil, może żałować, lamentować i szukać wyjścia z nieciekawej sytuacji. I wiemy, że ludzie, często i katolicy, którzy mieli kiepską katechezę, nie chcą wierzyć w to, że w ogóle jest jakiś Bóg i że człowieka obowiązują prawa. Z trudem poddają się prawom państwowym i regułom społecznym… / Fragment książki Ojca Leona słów kilka. Skorzystaj z zestawienia publikacji źródłowych i opracowań na temat ośmiu duchów zła
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. Robert Krawczyk
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!