Umieszczony przez 10:23 Blog Ojca Leona

Chrystus jest jedyną naszą nadzieją

Dzisiaj chodzę do kościoła, czytam prasę katolicką, żyję jako tako uczciwie. A co będzie jutro? Jeśli Pan Jezus nie będzie w środku mego serca, jeśli nie uznam, że „jarzmo Jego jest słodkie, a brzemię lekkie”, nie wytrzymam.

Naukę Pana Jezusa o Eucharystii wielu słuchaczy skwitowało słowami: Twarda jest ta mowa, któż jej słuchać może. I już więcej z Nim nie chodzili. Jak wielu ludzi dzisiaj już z Nim nie chodzi. Twarda jest mowa o Bogu, przed którym trzeba będzie zdać rachunek ze swego życia; twarda jest mowa, która każe chodzić do spowiedzi, a w niedzielę na mszę; twarda jest mowa, która pozwala na seks tylko w małżeństwie i nakazuje wierność do śmierci i tak dalej.

Pan Jezus nie pomstował, ani nie był poirytowany. Zapytał zwyczajnie swoich uczniów: Czy wy także odejść chcecie? To pytanie stawia także i nam dzisiaj. Powinno ono nami wstrząsnąć! Dzisiaj chodzę do kościoła, czytam prasę katolicką, żyję jako tako uczciwie. A co będzie jutro? Jeśli Pan Jezus nie będzie w środku mego serca, jeśli nie uznam, że jarzmo Jego jest słodkie, a brzemię lekkie, nie wytrzymam.

Uroczystość świętego Jana Pawła II. My, starsi patrzymy na Jego drogę w Liturgii Eucharystycznej. Najpierw modliliśmy się za biskupa naszego Karola. A potem, gdy Duch Święty wybrał Go na Biskupa Rzymu, to już było: za Papieża naszego Jana Pawła II. Dzisiaj w tym samym Kanonie Mszy świętej mówimy: …oddając cześć Najświętszej Maryi zawsze Dziewicy, świętym apostołom Piotrowi i Pawłowi, Andrzejowi, Jakubowi i Janowi Pawłowi… Niezbadane są wyroki Boże. I ten właśnie – wtedy – Piotr naszych czasów odpowiedział Jezusowi na Błoniach krakowskich dnia 10 czerwca 1979 roku: „Panie, do kogoż pójdziemy? – i z wielka mocą wyznał – Ty masz słowa życia wiecznego! (J 6,68) Ponad milionowa rzesza uczestników Liturgii potwierdziła te słowa śpiewem i, jak się to mówi, owacją na stojąco. Ufamy, że i dzisiaj miliony ludzi w Polsce to samo powiedzą. Wobec niejasnej jeszcze sytuacji po wyborach, bo może być gorzej, lepiej lub tak samo, Chrystus jest jedyną naszą nadzieją. Klęknijmy przed relikwiami naszego Papieża i prośmy Go o wstawiennictwo: Święty Janie Pawle, Patronie nasz, módl się za nami!


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(Visited 752 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij