Umieszczony przez 11:58 Blog Ojca Leona

Chyba trzeba trochę mniej gadać i gderać, a raczej odpowiedzialnie czynić dobro…

Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że w całej Ewangelii nie ma zapisanego ani jednego słowa, które by wypowiedział św. Józef. Są tylko jego uczynki: wypełnianie woli Bożej w trudnym obowiązku Głowy Świętej Rodziny.

„Na święty Józef trawy wózek” – mówiło dawne polskie przysłowie. W bieżącym roku na trawę będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale św. Józef, jak każdego roku… Przybrany Ojciec Jezusa, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, Opiekun Kościoła Świętego, a także i Patron naszego Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa […]

Przyglądając się Mu, popatrzmy dzisiaj na Niego jako na Patrona wszystkich mężczyzn, a szczególnie ojców. Józef, jako mężczyzna, przypomina mężczyznom jak wielkie jest ich powołanie. Poza szczególnymi wypadkami są powołani do małżeństwa, w którym mają być wiernymi mężami i troskliwymi ojcami. Wielka jest tu rola matek, by kochając swoich synów umiały wychować ich na porządnych chłopców, a mężom dopomóc, by tych chłopców ukształtowali na prawdziwych samodzielnych i odpowiedzialnych mężczyzn. Tu okazuje się niezbędność mężczyzny w rodzinie. Nie może on powiedzieć, że wychowanie to sprawa matki. Do prawidłowego rozwoju dziecka potrzebni są zarówno ojciec, jak i matka. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że w całej Ewangelii nie ma zapisanego ani jednego słowa, które by wypowiedział św. Józef. Są tylko jego uczynki: wypełnianie woli Bożej w trudnym obowiązku Głowy Świętej Rodziny. To wskazówka i dla naszych mężów i ojców. Chyba trzeba trochę mniej gadać i gderać, a raczej odpowiedzialnie czynić dobro, by i żona cieszyła się wiernym i obowiązkowym mężem, a i dzieci znalazły w nim wymagającego, ale szczerze kochającego Tatusia. Święty Józefie, wspomagaj ojców dla dobra rodzin, Kościoła i całej Polski!


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 3


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(Visited 1 165 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij