„Miłuj bliźniego jak siebie samego”. Zwróćmy uwagę na drugą część tego przykazania: powinniśmy przyjąć siebie ze swoim całym bagażem, swojego dobra i swojego zła, powiedzieć: „Panie Boże, to jest materiał, który Ty dałeś, nad którym ja mam pracować”. Takie właśnie JA. Nie jestem ani ministrem, ani artystką, ani działaczem, ale muszę być sobą; Janem, Ignacym, Beatą, Zofią. Mam taką pozycję, taką figurę, taką urodę, takie zdrowie i to jest materiał, który trzeba urabiać dla Ciebie, by później okazać się w chwale na całe wieki.
Przyjmij siebie takiego, jakim jesteś, żeby – jeśli tyle lat ze sobą i nad sobą pracujesz – ciągnąć dalej. Ktoś powiedział: „Lubię być sam, bo wiem, że jak jestem sam, to na pewno jestem w dobrym towarzystwie”. To poczucie swojej godności, ja to jestem „ja”, bez zadzierania nosa, bez pogardzania innymi, ale z przekonaniem, że ja to jestem ja.
Drugi element przebaczenia, to również pozwolić przebaczyć Bogu swoje grzechy. Czasem jest tak, że ktoś przychodzi do konfesjonału i oskarża się z wielką autoagresją, choć, owszem, żałuje. Mówię: „Uspokój się, dobrze, darowane, przebaczone”. Czasem słyszę protesty: „Nie, nie! Bóg mi tego nie przebaczy! Nie, mnie to nie przebaczy!”. To jest pycha, gdy ktoś myśli, że jego grzechy są tak wielkie, że nawet Bóg sobie z nimi nie poradzi. Poradzi, nie z takimi radził, przyznaj się tylko: „Źle zrobiłem, zaczynam nową drogę” / Fragment książki Świętość zaczyna się zwyczajnie… od uśmiechu!
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. Robert Krawczyk
Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!