Umieszczony przez 11:01 Blog Ojca Leona

Czy gwizdać na wszelkie zło?

Cierpliwości, przyjdzie czas na rozliczenie. A na razie my musimy być ludźmi przyjaznymi, siejącymi wciąż dobre ziarna uśmiechu, życzliwości, pomocy potrzebującym, uczciwości i dobroci, mocnej dobroci mimo wszystko.

Wspaniała pogoda. Tłumy na plażach i w ich okolicach. Mnóstwo wycieczek dzieci, młodzieży i dorosłych. Mimo zmęczenia u wędrujących, twarze odprężone, zadowolone, uśmiechnięte. Gdzie tu kryzys?

No tak, tych, którzy mogą sobie pozwolić na wyjazd, kryzys za bardzo nie dotknął. A jednocześnie – czarne chmury. Ze strony władz groźne pomruki, że co rozporządzenie, co dekret, to nie będzie lepiej, a raczej gorzej. Nowe restrykcje, nowe obciążenia.

Jak się zachować? Czy gwizdać na wszelkie zło, o ile ono jeszcze mnie nie dotyczy bezpośrednio?

Ale przecież nie da się uniknąć pytania z Ewangelii. Panie, posiałeś dobre nasienie, skąd się wziął chwast? I słyszymy odpowiedź aktualną w każdym czasie: Nieprzyjazny człowiek to sprawił. I do tego rada – trudna, ale jedyna: cierpliwości, przyjdzie czas na rozliczenie. A na razie my musimy być ludźmi przyjaznymi, siejącymi wciąż dobre ziarna uśmiechu, życzliwości, pomocy potrzebującym, uczciwości i dobroci, mocnej dobroci mimo wszystko.

Mocnej, to mocnej w Chrystusie, bo na moc tylko ludzką nieprzyjazny człowiek znajdzie silniejszą. Ja zaś i Chrystus to większość. Nadzieja zawieść nie może!


Fragment książki Widziane z Tyńca


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 1 575 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij