Umieszczony przez 09:56 Blog Ojca Leona

Czy potrafimy przebaczyć?

Słowo „krzywda” chodzi za człowiekiem jak cień. Od krzywdy, którą wyrządził szatan w raju pierwszym rodzicom i nam wszystkim, przedstawiając fałszywie właściwości drzewa wiadomości złego i dobrego.

Słowo „krzywda” chodzi za człowiekiem jak cień. Od krzywdy, którą wyrządził szatan w raju pierwszym rodzicom i nam wszystkim, przedstawiając fałszywie właściwości drzewa wiadomości złego i dobrego. Zaraz potem Kain zrobił Ablowi największą krzywdę, odbierając mu życie. I tak się zaczęło. Sąsiedzi krzywdzili sąsiadów, silniejsze narody – słabsze, panowie – niewolników i tak dalej…

Dzisiaj można powiedzieć, że ludzie dzielą się na dwie kategorie: skrzywdzonych i tych, którzy krzywdy zadają. Jak bardzo skrzywdzeni są mieszkańcy Ukrainy przez okrutnych najeźdźców. Jak bardzo skrzywdzeni są mieszkańcy Europy, a może i świata przez kryzys paliwowy, energetyczny i przez wysoką inflację. My Polacy nie możemy wciąż zapomnieć o krzywdach, jakie wyrządziły nam podczas II Wojny Światowej dwa sąsiadujące z nami państwa: Niemcy i Rosja. A ile by się nazbierało krzywd, których doznaliśmy w naszym życiu. A ile to ludzi czy instytucji nas skrzywdziło. Nie będę przytaczał przykładów, by nie rozdrapywać ran, nieraz bolesnych.

Rozpoczęliśmy Wielki Post. Modlimy się: Jezu, skrzywdzony przez ludzi za prawdę miłość i dobro. A co On na to? Cierpiał jako człowiek, więc nie wytrzymał: Ojcze, jeśli to być może, oddal ode mnie ten kielich, ale wszak nie moja, ale Twoja wola niech się stanie! I umocniony przez anioła zniósł wszystkie krzywdy przez nas Mu wyrządzone cierpliwie aż do śmierci. Do końca nas umiłował. I ostatecznie: Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią

A może myśmy kogoś skrzywdzili?


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Andrzej Trzeciak, Baltimore

(Visited 1 117 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij