Umieszczony przez 10:04 Blog Ojca Leona

Dlaczego Krzyż jest dzisiaj tak często znakiem sprzeciwu?

Historia uczy, że wyznawcy krzyża nie zawsze reprezentowali jego właściwe przesłanie. Wstyd nam za takich, ale i wstyd za siebie, jeśli nie reprezentujmy w pełni wartości Krzyża.

Dlaczego Krzyż jest dzisiaj tak często znakiem sprzeciwu, przedmiotem sporów, a nawet obiektem nienawiści? Odpowiedź narzuca się sama: bo dla wielu był, a może jeszcze jest, symbolem zabijania, ciemiężenia i poniżania ludzi. Historia uczy, że wyznawcy krzyża nie zawsze reprezentowali jego właściwe przesłanie. Wstyd nam za takich, ale i wstyd za siebie, jeśli nie reprezentujmy w pełni wartości Krzyża.

Ale jest jeszcze i druga strona zagadnienia. Dlaczego Krzyż w ogóle zaistniał? Najpierw był pal hańby z poprzeczną belką czy tabliczką nad głową skazańca z wypisaną jego winą.

Potem na krzyżu zawisł Jezus. Wziął na siebie hańbę i przekleństwo świata. Dlatego Bóg wywyższył Go. A krzyż stał się znakiem miłosierdzia i zwycięstwa nad śmiercią. Słabość i złość ludzka nie potrafiły zniweczyć właściwego sensu tego znaku. I dzisiaj jest wywyższony nie tylko w święcie liturgicznym, ale i w sercach i w przestrzeni publicznej wszędzie tam, gdzie ludzie dobrej woli chcą i umieją uznać to, co święty Jan Paweł II powiedział na Błoniach Krakowskich 10 czerwca 1979 roku: „Nie ma imperializmu Kościoła, jest tylko służba, jest Krzyż na Kalwarii”.

Systemy totalitarne – komunizm i hitleryzm walczyły z krzyżem z bezgraniczną nienawiścią, dzisiaj nie znosi go wojujący islam, ani współcześni naśladowcy totalitaryzmu, którzy chcieliby często w białych rękawiczkach poprzez pokrętne ustawy usunąć go z przestrzeni publicznej i ze świadomości każdego człowieka. Złośliwcy mówią nawet, że dlatego buduje się tyle rond komunikacyjnych, bo skrzyżowania się niektórym źle kojarzą.

A krzyż, gdziekolwiek się znajduje, oby był znakiem miłości, obejmującej wszystkie dzieła ludzkie.


Fragment książki Widziane z Tyńca


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 814 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij