Umieszczony przez 15:03 Blog Ojca Leona

Dzień dziecka

Podstawowym prawem dziecka w chrześcijańskiej rodzinie jest, by poczęło się w stanie łaski. Rodzice, którzy dziecko poczynają, rodzą i wychowują, żyjąc w przyjaźni z Chrystusem, mogą być pewni szczególnej opieki Bożej przy wychowaniu dziecka…

Wychowanie dziecka powinno się zacząć od narzeczeństwa jego rodziców. Oczywiście, wtedy młodzi zajęci są głównie sobą, cieszą się swoją miłością, ale życie ma swoje prawa. powinny się poznać rodziny obojga narzeczonych, trzeba omówić wszystkie sprawy związane ze ślubem i weselem. Wynajęcie sali, lista zaproszonych gości i tak dalej. Narzeczeni też powinni poznać swoje poglądy na temat rodziny. Czy znają naukę Kościoła o planowaniu rodziny. Czy zgadzają się przyjąć każde dziecko, to zaplanowane i to „przypadkowe”, zdrowe i chore. Po ślubie może być za późno, jeśli się okaże, że inaczej patrzy mąż a inaczej żona na poczęcie i potem wychowanie dzieci. Rozwód gotowy. Przyszła kiedyś do mnie para młodych małżonków, aby się poradzić, a właściwie utwierdzić w decyzji. Badania stwierdziły, że dziecko, które im się ma urodzić, nie będzie zdolne do życia. Nastawali na aborcję. Ale przyszła matka powiedziała, że nie chcę zaczynać macierzyństwa od morderstwa. W takiej opinii utwierdziła ją też jedyna lekarka, która radziła donosić ciążę. Dziecko urodziło się z takimi brakami, żyło tylko parę godzin. Ochrzczono je warunkowo. Rodzice byli zgnębieni, ale spokojni. „Mamy czyste sumienia”. A potem rodziły się im zdrowe dzieci.

Podstawowym prawem dziecka w chrześcijańskiej rodzinie jest, by poczęło się w stanie łaski. Rodzice, którzy dziecko poczynają, rodzą i wychowują, żyjąc w przyjaźni z Chrystusem, mogą być pewni szczególnej opieki Bożej przy wychowaniu dziecka i wprowadzaniu je w dorosłe życie. Łatwiej jest wtedy wychowywać dziecko do prawdy, do uczciwości, do umiejętności dzielenia się z innymi.

Obyśmy się przejęli prawdziwym dobrem dziecka. Warto włożyć swój trud, mając za wzór świętą Rodzinę Jezusa, Maryję i Józefa.


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 1 215 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij