Umieszczony przez 15:03 Blog Ojca Leona

Dzień dziecka

Podstawowym prawem dziecka w chrześcijańskiej rodzinie jest, by poczęło się w stanie łaski. Rodzice, którzy dziecko poczynają, rodzą i wychowują, żyjąc w przyjaźni z Chrystusem, mogą być pewni szczególnej opieki Bożej przy wychowaniu dziecka…

Wychowanie dziecka powinno się zacząć od narzeczeństwa jego rodziców. Oczywiście, wtedy młodzi zajęci są głównie sobą, cieszą się swoją miłością, ale życie ma swoje prawa. powinny się poznać rodziny obojga narzeczonych, trzeba omówić wszystkie sprawy związane ze ślubem i weselem. Wynajęcie sali, lista zaproszonych gości i tak dalej. Narzeczeni też powinni poznać swoje poglądy na temat rodziny. Czy znają naukę Kościoła o planowaniu rodziny. Czy zgadzają się przyjąć każde dziecko, to zaplanowane i to „przypadkowe”, zdrowe i chore. Po ślubie może być za późno, jeśli się okaże, że inaczej patrzy mąż a inaczej żona na poczęcie i potem wychowanie dzieci. Rozwód gotowy. Przyszła kiedyś do mnie para młodych małżonków, aby się poradzić, a właściwie utwierdzić w decyzji. Badania stwierdziły, że dziecko, które im się ma urodzić, nie będzie zdolne do życia. Nastawali na aborcję. Ale przyszła matka powiedziała, że nie chcę zaczynać macierzyństwa od morderstwa. W takiej opinii utwierdziła ją też jedyna lekarka, która radziła donosić ciążę. Dziecko urodziło się z takimi brakami, żyło tylko parę godzin. Ochrzczono je warunkowo. Rodzice byli zgnębieni, ale spokojni. „Mamy czyste sumienia”. A potem rodziły się im zdrowe dzieci.

Podstawowym prawem dziecka w chrześcijańskiej rodzinie jest, by poczęło się w stanie łaski. Rodzice, którzy dziecko poczynają, rodzą i wychowują, żyjąc w przyjaźni z Chrystusem, mogą być pewni szczególnej opieki Bożej przy wychowaniu dziecka i wprowadzaniu je w dorosłe życie. Łatwiej jest wtedy wychowywać dziecko do prawdy, do uczciwości, do umiejętności dzielenia się z innymi.

Obyśmy się przejęli prawdziwym dobrem dziecka. Warto włożyć swój trud, mając za wzór świętą Rodzinę Jezusa, Maryję i Józefa.


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 1 274 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij