Umieszczony przez 12:22 Blog Ojca Leona

Gdzie jest miłość, tam nie ma egoizmu i wyzyskiwania drugiego człowieka

Święty Józefie, Patronie tego roku, daj naszym młodzieńcom odwagę, by nie lękali się małżeństwa i w przyszłości byli prawdziwymi ojcami.

Zawsze nagłaśniano i obchodzono uroczyście Dzień Matki. Ostatnio zaś przypomniano publicznie, że mamy też Dzień Ojca. Wypadł on dokładnie tydzień temu, w ubiegłą niedzielę. Dużo się dzisiaj mówi o wojnie płci, o wyzyskiwaniu kobiety przez mężczyzn. Z tego też powodu niektórzy ludzie starają się, by w imię równości zatrzeć różnice między mężczyznami a kobietami. Nie rozwiąże to jednak problemu. Wszystko zależy od człowieka. Jeśli ktoś chce panować nad drugim i upokarzać go, to wyżywa się bez względu na to czy jest mężczyzną czy kobietą. Co robili mężczyźni z mężczyznami, to wiemy z opisów działań niemieckiego gestapo, rosyjskiego NKWD czy polskiej komunistycznej służby bezpieczeństwa.

A kobiety? Można zobaczyć na filmikach w Internecie, a niekiedy i na żywo, z jaką zaciekłością biją się kobiety między sobą. Odciągnąć ich nie można. A zdarza się też, że i mężczyzna jest niszczony psychicznie, albo i pobity przez kobietę. O tym się mniej mówi, choćby z tego względu, że mężczyzna wstydzi się przyznać do kompromitującej go sytuacji. Ale te smutne rozważania nie mogą przysłonić faktu, że w bardzo wielu wypadkach współpraca między kobietami i mężczyznami układa się pomyślnie, niekiedy wręcz idealnie. Firmy, instytucje mogą przytoczyć liczne przykłady pełnej szacunku i wzajemnego uznania współpracy kobiet i mężczyzn. No i wreszcie tysiące dobrych małżeństw, w których ojciec i matka mimo różnych problemów wychowują dzieci w poczuciu bezpieczeństwa i miłości. A gdzie jest miłość, tam nie ma egoizmu i wyzyskiwania drugiego człowieka. Bez względu na to, czy silniejszą osobowością jest mąż czy żona, panuje zgoda i jedność dla dobra własnego i dzieci. Jeśli żona wie, że jest prawdziwie kochana przez męża, nie widzi nic niestosownego w tym, że mu często ulega, choć mówi się, że żona jest jak szyja, która mężem-głową kręci. Ale chce mieć za męża prawdziwego mężczyznę, który bierze pełną odpowiedzialność za małżeństwo i całą rodzinę aż do śmierci. Czy są tacy dzisiaj? Nie za wielu. Za dużo takich rozpieszczonych „pudelków”, którzy boją się podjąć odpowiedzialność za rodzinę i siedzą jako „partnerzy”, często ku frustracji dziewczyny, która chciałaby mieć w mężu i ojcu ich dzieci pewne oparcie aż do śmierci.

Przed paru laty biskup siedlecki zorganizował kongres józefologiczny pod hasłem „Ojciec pilnie poszukiwany”. Święty Józefie, Patronie tego roku, daj naszym młodzieńcom odwagę, by nie lękali się małżeństwa i w przyszłości byli prawdziwymi ojcami.


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(Visited 2 891 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij