Umieszczony przez 14:30 Blog Ojca Leona

Jedność chrześcijan

Warto też zapytać, czy jeśli nie mamy wśród nas ewangelików i prawosławnych, czy dbamy o to, by większa jedność panowała w rodzinie i w sąsiedztwie. Jeśli jest coś nie tak, to Jezus mówi: „Nawróćcie się!”. Może nasze nawrócenie przyczyni się do złagodzenia pandemii?

Obchodzimy Tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Szatan, któremu bardzo nie w smak było założenie na Ziemi Kościoła Chrystusowego, od samego początku usiłował go osłabić i rozbić. Powodował awantury i zgorszenia w samym Kościele, błędne tłumaczenie nauki Zbawiciela, prześladowania, co spowodowało rozbicie Kościoła na wiele małych wspólnot, które przyznają się do Chrystusa, ale z Jego Kościołem nie chcą mieć nic wspólnego. Najważniejsze z nich dzisiaj, to prawosławie i protestantyzm, w którym też istnieje kilka odłamów.

W Tyńcu innowierców raczej nie ma, jeśli nie liczymy nielicznych Świadków Jehowy oraz Adwentystów, którzy zresztą też się podobno nie bardzo lubią. O ile pamiętam z moich czasów na tle sąsiedzkim nie było specjalnie zatargów międzywyznaniowych, a niepokój wzbudzały grupy wędrujących świadków Jehowy, które chodziły po domach i próbowały nawracać na swoją wiarę katolików. Prosiłem i proszę do dzisiaj, by nie zachowywać się względem takich gości agresywnie, nawet i wtedy kiedy i oni krzyczą i straszą nas piekłem. A może by w tym tygodniu zajrzeć do jakiejś książki czy do Internetu i odświeżyć sobie wiadomości o tym, czym są te wyznania i czym się różni ich nauka od religii katolickiej. Przy okazji odświeżymy sobie wiadomości o naszej wierze. Warto też zapytać, czy jeśli nie mamy wśród nas ewangelików i prawosławnych, czy dbamy o to, by większa jedność panowała w rodzinie i w sąsiedztwie. Jeśli jest coś nie tak, to Jezus mówi: „Nawróćcie się!”. Może nasze nawrócenie przyczyni się do złagodzenia pandemii?


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(Visited 1 483 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij