Umieszczony przez 15:14 Blog Ojca Leona

Jezus i w tym roku przyniesie pokój i radość w duszach

A 13 grudnia była też Trzecia Niedziela Adwentu, różowy kolor szat liturgicznych, zwiastujący radość bliskiego przyjścia Zbawiciela. I oto w nocy z soboty na niedzielę ogłoszono stan wojenny wobec sytuacji politycznej w Kraju.

Jezus Chrystus narodził się wtedy, kiedy „cały świat zażywał pokoju”, jak czytamy w dokumentach Kościoła. Pokój ten był jednak dość kruchy, Palestynę zajmowały okupacyjne wojska rzymskie, które trzymały surową ręką narody podbite. A i władcy żydowscy z nadania okupantów srożyli się nawet nad swoimi rodakami. A i dzisiaj Święta Bożego Narodzenia nie zawsze są obchodzone w atmosferze pokoju i radości. Kto z nas wraca myślą do roku 1981? To już trzydzieści dziewięć lat temu. A 13 grudnia była też Trzecia Niedziela Adwentu, różowy kolor szat liturgicznych, zwiastujący radość bliskiego przyjścia Zbawiciela. I oto w nocy z soboty na niedzielę ogłoszono stan wojenny wobec sytuacji politycznej w Kraju. Czołgi, wojsko na ulicach, tysiące ludzi aresztowanych lub internowanych, a nawet paru zabitych, wielkie kłopoty z aprowizacją, zakaz opuszczania swego miejsca zamieszkania bez pozwolenia władz, kontrolowanie rozmów telefonicznych i korespondencji. Jakie to były święta… Św. Jan Paweł II pomagał nam z Rzymu przeżywać tamte czasy. System opresyjny się skończył, choć pozostałości jego tkwią w Polsce do dzisiaj.

A obecnie mamy pandemię i tu i ówdzie kwarantannę. Trudno porównywać jedno i drugie. I które święta trudniej przeżyć. Jedno jest pewne. I ten stan się skończy, choć jego pozostałości będą się jeszcze długo dawały nam we znaki. Nie ma wśród nas Papieża, ale jest dużo ludzi prawdziwie religijnych, którzy modlitwą i postawą pomogą reszcie przeżyć covida. A Jezus i w tym roku przyniesie pokój i radość w duszach, w rodzinach, które Go przyjmą, daj Boże, w całym Kraju. Dzieciątko się śmieje, więc miejmy nadzieję, hej kolęda, kolęda.


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 845 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij