Dlaczego tylu młodych po zakończeniu katechizacji w szkole podstawowej, o ile w ogóle chodzą, mówi: to już niepotrzebne? Jeśli jeszcze decydują się na bierzmowanie, to nierzadko mimo wysiłków duszpasterzy, traktują je jako pożegnanie z Kościołem. A przecież znaczna część młodzieży, żyjąca w podobnych warunkach, żyje entuzjazmem wiary, angażując się w służbę Bożą jako ministranci, lektorzy czy członkinie scholi. Wyjeżdżają na spotkania TAIZE czy na Światowe Dni Młodzieży, choć to wymaga także niemałych nakładów finansowych. Z pewnością wielka jest tu rola osobowości duszpasterza/katechety czy siostry zakonnej, którego świadectwo jest gwarancją tego, że warto. Ale musi być też autentyczna atmosfera Kościoła domowego w rodzinie. Bez niej młodzież narażona na opinie potępiające Kościół i wywlekające jego rzeczywiste i zmyślone błędy, po prostu daje sobie radę bez Kościoła instytucjonalnego, skoro nie doświadczyła, że Jezus jest żywym, kochającym Przyjacielem.
Módlmy się dzisiaj i nie tylko dzisiaj za nasze i wszystkie dzieci pierwszokomunijne, by w rodzinach znalazły trwałe oparcie dla swojej wiary i by coraz lepiej poznawały Jezusa, którego dzisiaj po raz pierwszy przyjmują w Eucharystii.
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. Robert Krawczyk
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!