Umieszczony przez 10:43 Blog Ojca Leona

Każda rzeka ma głębie i mielizny

Postać doktora Judyma budziła zawsze różne reakcje. Od aprobaty pełnej podziwu, poprzez ubolewanie, że nie spotykał się ze zrozumieniem, aż po ostrą krytykę, że naiwniak i fantasta. Dzisiaj też można spotkać takich Judymów…

Postać doktora Judyma budziła zawsze różne reakcje. Od aprobaty pełnej podziwu, poprzez ubolewanie, że nie spotykał się ze zrozumieniem, aż po ostrą krytykę, że naiwniak i fantasta. Dzisiaj też można spotkać takich Judymów. Nazywa się ich „z powołania”. Tacy ludzie są piękną twarzą swego zawodu. Z zapałem i owocnie poświęcają się innym, bardzo często podkreślając, że robią to także, a nieraz przede wszystkim, dla umiłowanej Ojczyzny – Polski.

Ale jak każda rzeka ma głębie i mielizny, tak i w każdej grupie społecznej znaleźć można ludzi, którzy nie wiadomo po co się w niej znaleźli. Ich postępowanie powoduje powstanie opinii, że wszyscy księża, lekarze czy nauczyciele to obłudnicy i łowcy pieniędzy ze szkodą dla dzieł, które wykonują.

A co z nauczycielami, bo oni teraz są na wokandzie społecznej? Mają piękną kartę bezinteresownej pracy dla utrzymania polskości dzieci i młodzieży jeszcze w czasie zaborów, a ostatnio podczas okupacji, kiedy nauczanie nie po myśli okupanta groziło obozem koncentracyjnym, czy nawet śmiercią. A i dzisiaj jest wielu pasjonatów, kochających dzieci, młodzież – Polskę i poświęcających całe życie umiłowanej pracy pedagogicznej.

Oczywiście, nie brak też i takich, którzy przyczyniają się do opinii, że w Polsce edukacja leży. A wszyscy są na ogół niewystarczająco wynagradzani. Żądają wysokich podwyżek. Ale skąd wziąć pieniądze? „Nie chcemy nikomu wyszarpywać” – mówią. Z jakichś „superrezerw” budżetowych? Niebezpiecznie. Więc? Nie chcemy, by nauczyciele wszelkich stopni żyli z jałmużny… Ale gdy słyszę: „Jak nie dacie pieniędzy, to nie przyjdę do szkoły!” – smutno mi się robi.


Fragment książki Widziane z Tyńca


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 692 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij