Postać doktora Judyma budziła zawsze różne reakcje. Od aprobaty pełnej podziwu, poprzez ubolewanie, że nie spotykał się ze zrozumieniem, aż po ostrą krytykę, że naiwniak i fantasta. Dzisiaj też można spotkać takich Judymów. Nazywa się ich „z powołania”. Tacy ludzie są piękną twarzą swego zawodu. Z zapałem i owocnie poświęcają się innym, bardzo często podkreślając, że robią to także, a nieraz przede wszystkim, dla umiłowanej Ojczyzny – Polski.
Ale jak każda rzeka ma głębie i mielizny, tak i w każdej grupie społecznej znaleźć można ludzi, którzy nie wiadomo po co się w niej znaleźli. Ich postępowanie powoduje powstanie opinii, że wszyscy księża, lekarze czy nauczyciele to obłudnicy i łowcy pieniędzy ze szkodą dla dzieł, które wykonują.
A co z nauczycielami, bo oni teraz są na wokandzie społecznej? Mają piękną kartę bezinteresownej pracy dla utrzymania polskości dzieci i młodzieży jeszcze w czasie zaborów, a ostatnio podczas okupacji, kiedy nauczanie nie po myśli okupanta groziło obozem koncentracyjnym, czy nawet śmiercią. A i dzisiaj jest wielu pasjonatów, kochających dzieci, młodzież – Polskę i poświęcających całe życie umiłowanej pracy pedagogicznej.
Oczywiście, nie brak też i takich, którzy przyczyniają się do opinii, że w Polsce edukacja leży. A wszyscy są na ogół niewystarczająco wynagradzani. Żądają wysokich podwyżek. Ale skąd wziąć pieniądze? „Nie chcemy nikomu wyszarpywać” – mówią. Z jakichś „superrezerw” budżetowych? Niebezpiecznie. Więc? Nie chcemy, by nauczyciele wszelkich stopni żyli z jałmużny… Ale gdy słyszę: „Jak nie dacie pieniędzy, to nie przyjdę do szkoły!” – smutno mi się robi.
Fragment książki Widziane z Tyńca
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. Robert Krawczyk
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!