Umieszczony przez 15:27 Blog Ojca Leona

Każdy jest powołany do świętości

Czy oglądając tydzień temu uroczystości w Warszawie, zastanawialiśmy się nad tym, co to jest świętość. Na ogół kojarzy się nam z mężczyznami lub kobietami ze świętych obrazków. W starodawnych szatach, z aureolą wokół głowy…

Czy oglądając tydzień temu uroczystości w Warszawie, zastanawialiśmy się nad tym, co to jest świętość. Na ogół kojarzy się nam z mężczyznami lub kobietami ze świętych obrazków. W starodawnych szatach, z aureolą wokół głowy, mają nam pomagać w sytuacjach beznadziejnych, gdy boli głowa lub ząb, gdy coś zgubimy, gdy rodzina nie może doczekać się dziecka, gdy wsiadamy do samochodu itp. Teraz sytuacja trochę się zmieniła. Mamy księdza Jerzego Popiełuszkę, młodego, smutnego, w czerwonym ornacie, wiadomo zamordowali go komuniści; może zauważyliśmy też zwykłą służącą błogosławioną Aniele Salawę, czy też błogosławioną Hannę Chrzanowską, wspaniałą pielęgniarkę, oddaną całkowicie chorym, a pomocna w latach 60-ych parafii i klasztorowi. No i św. Jan Paweł II. Bywał u nas, przemawiał, chrzcił, bierzmował, wielu z nas, ma fotografie z nim, a relikwie jego spoczywają w kaplicy w lewej nawie. No tak, ale on, choć nasz kardynał, to jednak kardynał i papież. A tu jeszcze nie znana bliżej w Małopolsce niewidoma Matka Elżbieta Róża Czacka, no i znany przecież Prymas Tysiąclecia. Rzadziej bywał u nas, ale też spotykał się z dziećmi, które dotykały jego biskupiego łańcucha i mówiły „i czapeczka taka czerwona”.

Patrzmy, jaka różnorodność. Każdy jest powołany do świętości. I każdy może być świętym, jeśli łaski Boże do końca wykorzystali. Z troską patrzymy na nas samych, ale może żyliśmy z ludźmi, którzy byli świętymi, ale nie rzucali się w oczy. A może i obecnie są?


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(Visited 932 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij