Czy oglądając tydzień temu uroczystości w Warszawie, zastanawialiśmy się nad tym, co to jest świętość. Na ogół kojarzy się nam z mężczyznami lub kobietami ze świętych obrazków. W starodawnych szatach, z aureolą wokół głowy, mają nam pomagać w sytuacjach beznadziejnych, gdy boli głowa lub ząb, gdy coś zgubimy, gdy rodzina nie może doczekać się dziecka, gdy wsiadamy do samochodu itp. Teraz sytuacja trochę się zmieniła. Mamy księdza Jerzego Popiełuszkę, młodego, smutnego, w czerwonym ornacie, wiadomo zamordowali go komuniści; może zauważyliśmy też zwykłą służącą błogosławioną Aniele Salawę, czy też błogosławioną Hannę Chrzanowską, wspaniałą pielęgniarkę, oddaną całkowicie chorym, a pomocna w latach 60-ych parafii i klasztorowi. No i św. Jan Paweł II. Bywał u nas, przemawiał, chrzcił, bierzmował, wielu z nas, ma fotografie z nim, a relikwie jego spoczywają w kaplicy w lewej nawie. No tak, ale on, choć nasz kardynał, to jednak kardynał i papież. A tu jeszcze nie znana bliżej w Małopolsce niewidoma Matka Elżbieta Róża Czacka, no i znany przecież Prymas Tysiąclecia. Rzadziej bywał u nas, ale też spotykał się z dziećmi, które dotykały jego biskupiego łańcucha i mówiły „i czapeczka taka czerwona”.
Patrzmy, jaka różnorodność. Każdy jest powołany do świętości. I każdy może być świętym, jeśli łaski Boże do końca wykorzystali. Z troską patrzymy na nas samych, ale może żyliśmy z ludźmi, którzy byli świętymi, ale nie rzucali się w oczy. A może i obecnie są?
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!