Umieszczony przez 10:07 Blog Ojca Leona

Matka jest matką zawsze i zawsze zasługuje na cześć, i wdzięczność

Wiemy, że nie chodzi o to, by złożyć życzenia, podarować kwiaty czy jakiś prezent i – mieć Dzień Matki z głowy.

W najbliższy czwartek będziemy obchodzili Dzień Matki. Mamy, Mamusi, Mateczki, Matuli, Matuleńki, Matusi, Matusieńki i jak tam jeszcze Ją zwą kochające dzieci. Wiemy, że nie chodzi o to, by złożyć życzenia, podarować kwiaty czy jakiś prezent i – mieć Dzień Matki z głowy. Matka jest matką zawsze i zawsze zasługuje na cześć, i wdzięczność. Jest przecież tylko jedna. Zdecydowała się nas urodzić niekiedy ku radości całej rodziny, a nieraz mimo gwałtownego sprzeciwu i bliskich, i lekarzy. Należy docenić Jej trud włożony w wychowanie potomstwa. I dzisiaj, bez względu na to, ile się ma lat, robić wszystko, by ułatwić Jej bycie dobrą matką. A jeśli nie jest dobrą matką, bo i takie się zdarzają, to mimo wszystko okazać Jej szacunek i przynajmniej nie obgadywać Jej poza domem.

I jeszcze coś dla przyszłych matek, zwłaszcza dla wierzących. Nigdy za dużo przypominania jest, że pierwszym obowiązkiem matki jest poczęcie i urodzenie dziecka w sakramentalnym związku małżeńskim. Nie wolno iść za modą luźnych par, propagowanych, powiedzmy wprost, przez szatana i tych, którzy mu służą. Nie wolno też zapomnieć, że każde dziecko, kiedykolwiek urodzone, jest człowiekiem od poczęcia do naturalnej śmierci i każde zabicie go jest morderstwem, musimy przywrócić czynom ich właściwe znaczenie.

Oddajmy wszystkie matki, także przyszłe, Tej, o której śpiewamy:

Matka, która wszystko rozumie
Sercem ogarnia każdego z nas.
Matka, zobaczyć dobro w nas umie
Ona jest z nami w każdy czas.


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 3 652 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij