Grupy modlitwy Jezusowej

Grupy są wspólnotami osób praktykujących modlitwę Jezusową. Jeśli masz pragnienie rozwoju życia duchowego, podjęcia modlitwy kontemplacyjnej, w ciszy, podczas której nie będziesz już musiał niczego rozważać ani nie podejmować żadnej aktywności intelektualnej, to serdecznie zapraszamy!

O grupie

Kim jesteśmy?

Grupa jest wspólnotą osób praktykujących modlitwę Jezusową.

Jaki jest cel spotkań?

Są trzy główne cele:

1. Wzrastanie w świętości wszystkich członków grupy poprzez uczestnictwo w spotkaniach, życiu sakramentalnym i osobistym praktykowaniu modlitwy Jezusowej.

2. Stworzenie przestrzeni do rozwoju duchowego i wiary w oparciu o duchowość modlitwy Jezusowej, filokaliczną, monastyczną oraz pogłębianie różnych zagadnień teologicznych z nimi związanych.

3. Popularyzowanie duchowości modlitwy Jezusowej, filokalicznej oraz monastycznej, co może się wiązać z różnymi działaniami podejmowanymi przez grupę w oparciu o rozmaite możliwe środki, mając zawsze na uwadze rozeznawanie znaków czasu i tego, co Duch mówi do Kościoła.

Kto może przystąpić do grupy?

Członkiem grupy może zostać każdy chrześcijanin, który ma ukończone 18 lat i pragnie praktykować modlitwę Jezusową.

Kto jest odpowiedzialnym w grupie?

Wszyscy członkowie grupy są odpowiedzialni za jej rozwój.

Czy przynależność do innych wspólnot lub ruchów kościelnych jest przeszkodą do dołączenia do grupy?

Udział w innych grupach, stowarzyszeniach i ruchach o charakterze modlitewnym, formacyjnym czy apostolskim nie stanowi przeszkody w przynależności do grupy osób praktykujących modlitwę Jezusową.

Jeżeli ktoś zostanie członkiem grupy, to czy będzie musiał wykonywać określone zadania?

Uczestnictwo w grupie cechuje wolność. Można dołączyć do grupy w każdym momencie, jak i odejść z grupy w dowolnym czasie. Żaden element w formacji grupy nie jest obowiązkowy, zaś stopień zaangażowania każdy podejmuje sam w zależności od osobistych możliwości.

Co daje modlitwa w grupie?

Pomaga zachować dyscyplinę w osobistej praktyce, zwłaszcza kiedy doświadczamy trudności w życiu duchowym. Podejmując modlitwę w grupie możemy osiągnąć większe wyciszenie niż podczas indywidualnego spotkania z Bogiem. Grupa daje wsparcie i zachęca członków do indywidualnego praktykowania. Pomiędzy jej uczestnikami tworzą się więzi. Ważnym elementem spotkania grupy jest wspólne dzielenie ciszy. Droga do Boga jest łatwiejsza, jeśli podążamy nią razem z innymi. Wspólne spotkania pomagają w pogłębieniu nauki na temat wiary, duchowości i modlitwy. Grupa pomaga również wejść w praktykę modlitwy osobom poczatkującym w niej.

Formacja

Spotkania

Podstawowym elementem formacyjnym grupy jest regularny udział w spotkaniach. Pomoże to w rozwijaniu osobistej praktyki modlitwy. Wspólne spotkania integrują także ich uczestników. Pomagają rozwijać wzajemne relacje i służyć sobie nawzajem w duchu miłości chrześcijańskiej.

Rok formacyjny

Ważnym elementem uczestnictwa w spotkaniach jest rok formacyjny. Oznacza to, że każdego roku będzie proponowany jeden temat przewodni, w ramach którego będą głoszone konferencje na cotygodniowych spotkaniach. W pierwszym roku (2024/2025) temat jest następujący: Podstawowe zagadnienia modlitwy Jezusowej i Filokalii. Dla pierwszej części główną publikacją jest Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, a dla drugiej części – Droga Filokalii. Pierwsza pozycja przedstawia najważniejsze kwestie praktyki modlitwy Jezusowej oraz przybliża charakter rekolekcji Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa. Droga Filokalii podejmuję próbę wprowadzenia w zasadnicze zagadnienia i pojęcia w Filokalii, ukazania jej duchowości. Ujęta jest w formie 50-dniowego ćwiczenia duchowego. Każdy dzień w Drodze Filokalii podejmuje inny temat. Zawiera rozważania, cytaty z Filokalii, myśli Ojców, pytania do refleksji i zadania do wykonania. To zachęta do osobistej refleksji nad nauką Ojców.

Rekolekcje

Dobrą okazją do pogłębienia formacji jest udział w rekolekcjach. Na chwilę obecną proponowane są dwa rodzaje rekolekcji: Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa oraz Wprowadzenie w Filokalię. Pierwsze dotyczą wprowadzenia w praktykę modlitwy Jezusowej i podjęcia jej bardziej intensywnie w grupie. To okazja, aby nauczyć się odmawiania jej w różnych formach. Uczestnicy rekolekcji są także zaproszeni do przeżycia ich w milczeniu. Będzie to sprzyjało samej modlitwie, skupieniu, jak i poznawaniu siebie oraz Boga. Drugie rekolekcje są skierowane do wszystkich, którzy pragną zapoznać się z duchowością filokaliczną i monastyczną oraz studiować teksty Ojców. W roku 2025 tematyka będzie dotyczyła podstawowych zagadnień z duchowości filokalicznej.

W przyszłości możliwe są także propozycje nowych rekolekcji.

Literatura

Aby rozwijać praktykę modlitwy Jezusowej oraz znajomość Filokalii, to warto sięgnąć po literaturę dotyczącą tych zagadnień.

Praca indywidualna

W ramach spotkań mogą być proponowane zadania do wykonania, aby pogłębiać podjęte zagadnienia oraz rozwijać się duchowo. Będą one miały charakter dobrowolny, stanowiąc zarazem formę zachęty do podjęcia pracy nad sobą i rozwoju praktyki.

Istniejące grupy w Polsce

Kraków

Spotkania odbywają się w każdą środę w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Zaczynają się Mszą św. w kościele o godz. 18:00, a bezpośrednio po niej osoby przechodzą do sali św. Scholastyki, znajdującej się na górze Opatówki. O godz. 18:40 rozpoczyna się praktyka modlitwy Jezusowej, po której następuje konferencja i reszta spraw.

Założycielem i opiekunem grupy jest o. Brunon Koniecko OSB.

Kontakt do grupy: grupafilokaliczna@benedyktyni.pl

Warszawa

Spotkania odbywają się w pierwszy, trzeci i piąty poniedziałek każdego miesiąca w salce parafialnej przy kościele pw. Nawiedzenia NMP w Warszawie (ul. Przyrynek 2). Zaczynają się bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.30, czyli około godz. 19.00, praktyką modlitwy Jezusowej, po której następuje konferencja i reszta spraw.


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB

(Visited 824 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Funkcja komentowania jest wyłączona.

Zamknij