Umieszczony przez 10:23 Blog Ojca Leona

Nasze słowa i świadectwo sprawią, że i przez nas Kościół będzie wzrastał…

Czy Jezus, który chce być jeszcze bardziej w nas, może liczyć na to, że przylgniemy do Niego bardziej, a nasze słowa i świadectwo sprawią, że i przez nas Kościół będzie wzrastał?

– Kto cię stworzył? – Bóg Ojciec.

– Kto odkupił? – Syn Boży.

– Kto uświęcił? – Duch Święty.

Takie pytania zadawałem ponad pół wieku temu podczas wizyty kolędowej małym dzieciom. Niekiedy nawet rodzice sami prosili, żeby dziecko zapytać. Odpowiadały bezbłędnie, nawet takie które ledwo nauczyły się mówić. A dzisiaj? Zamilczmy.

W Dzień Zielonych Świąt, Zesłania Ducha Świętego, pomyślmy o tym trzecim pytaniu. Duch Święty uświęcił także mnie. I uświęca nadal. Przy sakramentach świętych, zwłaszcza przy bierzmowaniu, przy modlitwie, przy każdym dobrym uczynku. Uświęca, to znaczy czyni świętym. Jeśli ktoś nas zapyta, czy jesteś katolikiem, odpowiemy, że oczywiście. A czy jesteś świętym? No, bez przesady. A jednak. Jesteśmy przecież oddani Bogu przez chrzest i bierzmowanie, sakramenty, które wyciskają niezniszczalne znamię na naszej duszy. Jesteśmy świętym ludem Bożym – Papież Franciszek mówi, że jest to taka świętość podstawowa, której uczestnikami są wszyscy ochrzczeni.

Msza święta gromadzi uczestników, którzy będąc w łasce Bożej przyjmują Ciało Pańskie. Wszyscy w tej chwili mogą wejść do nieba po ewentualnym czyśćcu, jeśli za swoje grzechy nie odpokutowali wystarczająco na ziemi. Sprawujący Niekrwawą Ofiarę zwraca się do Boga: my, słudzy Twoi (kapłani) oraz lud Twój święty… Warto o tym pamiętać. Pamiętaj chrześcijaninie na godność twoją – mówi papież Leon Wielki.

Ale wiemy, że ta świętość podstawowa wystarcza dzięki Miłosierdziu Bożemu tylko do własnego zbawienia. Apostołowie po otrzymaniu Ducha Świętego publicznie i bez lęku głosili Zmartwychwstałego Chrystusa i poszli w świat wypełniając Jego nakaz: Idźcie i nauczajcie. Ludzie zwracali się do Chrystusa, słuchając słów Apostołów i patrząc na świadectwo ich życia. Następcami apostołów są biskupi. Ale cały lud Boży ma misję prorocką – szerzenia królestwa Bożego słowem i przykładem. Dzisiaj Duch Święty zsyła na nas, podobnie jak na apostołów w Wieczerniku, swoje dary. A są nimi dar mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. Oto jest uświęcające działanie Ducha Świętego w nas.

Czy Jezus, który chce być jeszcze bardziej w nas, może liczyć na to, że przylgniemy do Niego bardziej, a nasze słowa i świadectwo sprawią, że i przez nas Kościół będzie wzrastał?


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(Visited 354 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij